Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Amerykański niszczyciel USS Forrest Sherman cumuje w gdańskim porcie

Amerykański niszczyciel USS Forrest Sherman w niedzielę zacumował w gdańskim porcie. Okręt został obsadzony przez pilota o 8:35, a o 10: 15 zacumował w gdańskim porcie przy nabrzeżu Dworzec Drzewny.

Na pokładzie USS Forrest Sherman jest ok. 380 amerykańskich żołnierzy. To rutynowo wizyta w celu uzupełninia zapasów i odpoczynku załogi” – przekazał PAP Michał Czernow, agent morski obsługujący okręt.

Komandor Matt Zublic z Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w rozmowie z TVN24 poinformował, że ich celem jest zaznaczenie amerykańskiej obecności na Morzu Bałtyckim. „Chcemy również zapewnić sojuszników z NATO, że jesteśmy w stanie szybko zareagować na każdą potencjalną agresję w regionie” – tłumaczył. I dodał, że załoga „zamierza asystować miastu Gdańsk w udzielaniu pomocy humanitarnej uchodźcom z Ukrainy”.

Przedstawicielka amerykańskiej marynarki wojennej Kathleen Barrios w rozmowie z TVN24 powiedziała, że załoga jest „bardzo podekscytowana i nie może się doczekać, kiedy będzie mogła zejść na ląd i przez te najbliższe kilka dni zwiedzać miasto i poznać polską kulturę oraz historię”.

Michał Czernow przekazał, że amerykański okręt pierwszy raz cumuje w gdańskim porcie. „Do tej pory amerykańskie okręty systematycznie, co kilka miesięcy, wchodziły do gdyńskich portów” – dodał.

USS Forrest Sherman posiada m.in. różnego kalibru działa oraz wyrzutnię rakiet. Jego zadaniem jest prowadzenie operacji obrony przestrzeni powietrznej, zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych oraz operacji uderzeniowych.

Okręt, jak przekazał agent morski, opuści gdański port w środę.

źródło PAP/ fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Nowy projekt badawczy testuje uprawę alg na fundamentach elektrowni wiatrowych

BS

Bitwa o Gotland zakończona

JJ

Bitwa pod Czarnobylem – największe zwycięstwo Flotylli Pińskiej

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie