Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Nowe inwestycje gazowe w Polsce

Wszystkie rury gazociągu Baltic Pipe, zarówno w części lądowej, jak i morskiej, zostały już ułożone. Teraz czas na inwestycje, które gaz z nowego gazociągu rozprowadzą po całej Polsce.

To nie koniec inwestycji gazowych w kraju. Do portu w Gdańsku przypłynął właśnie transport około 17 tys. ton rur z Grecji. W maju oczekiwany jest kolejny. Rury te posłużą do budowy mającego ponad 300 km długości gazociągu Gustorzyn – Wronów.

Dzięki inwestycji powstanie korytarz gazowy, który połączy środkową Polskę z północą i wschodnią częścią kraju. Zapewni on możliwość przesyłu gazu z różnych kierunków, w tym w szczególności umożliwi współpracę krajowego systemu przesyłowego z gazociągiem Polska – Litwa oraz z interkonektorami: Polska – Słowacja i docelowo – Polska – Ukraina.

Gazociąg ma być gotowy w przyszłym roku.

Nowa instalacja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa dostaw gazu, zwłaszcza w Polsce centralnej i wschodniej. Większa ilość gazu w tej części kraju przesyłana będzie za pośrednictwem gazociągu Gustorzyn – Wronów do odbiorców dystrybucyjnych i odbiorców bezpośrednich z sektora elektroenergetyki i ciepłownictwa.

Gazociąg Gustorzyn – Wronów umożliwi również zasilanie Kielc, Radomia, Opoczna i innych ościennych regionów, tym samym pozwalając operatorom systemów dystrybucyjnych na efektywniejsze gazyfikowanie gmin na tym obszarze. Połączenie gazociągu Gustorzyn – Wronów w Rawie Mazowieckiej z istniejącym systemem przesyłowym poprawi także znacząco zasilanie rejonu Warszawy.

źródło http://www.wnp.pl/Gaz-system, PGE / fot. Gaz- System

Zobacz podobne

Rozpoczęły się regaty Ustka Charlotta Sailing Day

BS

Historyczna dostawa. Amerykańskie czołgi Abrams już w szczecińskim porcie

KM

Wyjątkowe znalezisko – kopia planu budynku PM datowanego na 1914 rok, sporządzona ok. 1930.

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie