Polski Portal Morski
Aktualności

 Zaczyna się budowa terminalu LNG w greckim Aleksandropolis

W greckim porcie Aleksandropolis we wtorek odbyła się uroczystość inauguracji budowy drugiego w Grecji terminalu LNG, w którym Bułgaria ma 20 proc. udziałów i który powinien odgrywać znaczną rolę w zaopatrywaniu w gaz państw Europy Południowej.

Gospodarzem uroczystości był grecki premier Kyriakos Micotakis, uczestniczyli w niej szef bułgarskiego rządu Kirił Petkow, premier Macedonii Dimitar Kowaczewski, prezydent Serbii Aleksander Vucić oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Według Petkowa początek budowy terminalu można określić jako początek niezależności ekonomicznej od Rosji. Premier Bułgarii podziękował Grecji za pomoc w zaopatrywaniu w surowiec, okazaną zaraz po wstrzymaniu dostaw rosyjskich.

Micotakis podkreślił podczas uroczystości, że terminal wkrótce pozwoli państwom regionu zamienić rosyjski gaz paliwem z innych źródeł. Terminal, którego budowa jest przewidziana w końcu 2023 r., jest pływającym urządzeniem, służącym dla regazyfikacji ponad 6 mld m. sześc. gazu rocznie i przechowywania 170 tys. m. sześc. gazu. Z tej ilości 500 mln m. sześć gazu będą przeznaczone dla Bułgarii.

Poprzez przyszły terminal do regionu bałkańskiego będzie napływać gaz z różnych źródeł, przede wszystkim z Kataru i Stanów Zjednoczonych. W związku z obecnym kryzysem gazowym i wstrzymaniem dostaw gazu rosyjskiego projekt ma strategiczne znaczenie zarówno dla Bułgarii, jak i dla całego regionu bałkańskiego.

Dla Bułgarii bardzo ważne jest również planowane na czerwiec zakończenie interkonektora, mającego połączyć grecki system gazociągowy z bułgarskim, poprzez który już w połowie roku ma być dostarczany tańszy od rosyjskiego azerski gaz.

Bułgaria, która przez długie lata była prawie całkowicie uzależniona od rosyjskiego gazu, od minionego tygodnia nie otrzymuje od Gazpromu żadnych ilości. Władze zagwarantowały alternatywne dostawy z trzech źródeł, które jednak będą droższe. Władze liczą, że po tym, jak zacznie napływać azerski gaz, ceny spadną.

źródło PAP/ fot. Agencja Revezas

Zobacz podobne

Grupa Unimot rozpoczęła działalność w zakresie fizycznych dostaw paliw żeglugowych w polskich portach 

AB

Przyznane zostały nagrody „Statek Roku” i „Żagiel Radia Gdańsk” !

BS

W polskiej branży jachtów i łodzi działa ponad 1000 firm, które zatrudniają ok. 45 tys. osób

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie