Polski Portal Morski
Aktualności

Niemcy w rękach despoty Putina

Putin spełnia swoje wcześniejsze groźby i ogranicza dostawy gazu, a Niemcy, kraj potężny gospodarczo, uzależnia się od kaprysów despoty – piszą niemieckie media po tym, jak w poniedziałek rosyjski koncern Gazprom zapowiedział kolejne ograniczenie przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 1.

„Strach, z jakim polityka i biznes w dużej mierze patrzą na Putina i permanentną groźbę zakręcenia gazu, jest sam w sobie żenujący i przygnębiający. Czy naprawdę jesteśmy aż tak mali?” – czytamy we wtorek w komentarzu na portalu tygodnika „Zeit”.

„Strach przed palcem Putina na kurku z gazem mógłby również stanowić pozytywny bodziec – mianowicie (mógłby doprowadzić do) natychmiastowego uruchomienia wszystkich (zasobów) w celu pozyskania większej ilości energii słonecznej i wiatrowej” – dodaje, konstatując, że ta „właściwie oczywista” reakcja nie następuje.

„Dokąd doszliśmy? Transformacyjne siły społeczne, takie jak (ruch na rzecz ochrony klimatu) Fridays for Future są ledwo słyszalne i wydają się dziwnie milczące. Partie rządzące zawierają jeden kompromis za drugim – od rabatów paliwowych po energię jądrową. Czy nikt tego nie zauważa? Jeśli wielkie wstrząsy będą trwały, będzie to zwycięstwo człowieka w Moskwie, o którym wszyscy mówią, że nie może wygrać” – podkreśla „Zeit”.

Z kolei w komentarzu na portalu RND czytamy, że „Putin robi dokładnie to, czym groził wcześniej, i ogranicza dostawy gazu”. „Niemcy muszą przygotować się na to, że Rosja nie pomoże im przetrwać zimy”, a „władca Kremla nie jest zainteresowany zaprzestaniem gry w kotka i myszkę z Zachodem” – pisze RND.

Obecna sytuacja jest „poniżająca” – uważa portal. „Potężny gospodarczo kraj uprzemysłowiony, jakim są Niemcy, a przy tym demokracja, uzależnia się od kaprysów despoty. Wpatrujemy się w niego jak królik w węża” – dodaje.

„Ale jaki jest z tego pożytek? Błędy, które doprowadziły do nieszczęścia, zostały popełnione w przeszłości. Musimy je teraz skorygować i wyciągnąć lekcję, nawet jeśli to zaboli” – ocenia RND.

Źródło: PAP Fot.: East News

Zobacz podobne

Już dziś oficjalne otwarcie gazociągu Baltic Pipe

BS

Co dzieje się na budowie tunelu w październiku?

KM

Port Gdynia. Wzrost eksportu w transporcie morskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie