Polski Portal Morski
Aktualności

Niemcy w rękach despoty Putina

Putin spełnia swoje wcześniejsze groźby i ogranicza dostawy gazu, a Niemcy, kraj potężny gospodarczo, uzależnia się od kaprysów despoty – piszą niemieckie media po tym, jak w poniedziałek rosyjski koncern Gazprom zapowiedział kolejne ograniczenie przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 1.

„Strach, z jakim polityka i biznes w dużej mierze patrzą na Putina i permanentną groźbę zakręcenia gazu, jest sam w sobie żenujący i przygnębiający. Czy naprawdę jesteśmy aż tak mali?” – czytamy we wtorek w komentarzu na portalu tygodnika „Zeit”.

„Strach przed palcem Putina na kurku z gazem mógłby również stanowić pozytywny bodziec – mianowicie (mógłby doprowadzić do) natychmiastowego uruchomienia wszystkich (zasobów) w celu pozyskania większej ilości energii słonecznej i wiatrowej” – dodaje, konstatując, że ta „właściwie oczywista” reakcja nie następuje.

„Dokąd doszliśmy? Transformacyjne siły społeczne, takie jak (ruch na rzecz ochrony klimatu) Fridays for Future są ledwo słyszalne i wydają się dziwnie milczące. Partie rządzące zawierają jeden kompromis za drugim – od rabatów paliwowych po energię jądrową. Czy nikt tego nie zauważa? Jeśli wielkie wstrząsy będą trwały, będzie to zwycięstwo człowieka w Moskwie, o którym wszyscy mówią, że nie może wygrać” – podkreśla „Zeit”.

Z kolei w komentarzu na portalu RND czytamy, że „Putin robi dokładnie to, czym groził wcześniej, i ogranicza dostawy gazu”. „Niemcy muszą przygotować się na to, że Rosja nie pomoże im przetrwać zimy”, a „władca Kremla nie jest zainteresowany zaprzestaniem gry w kotka i myszkę z Zachodem” – pisze RND.

Obecna sytuacja jest „poniżająca” – uważa portal. „Potężny gospodarczo kraj uprzemysłowiony, jakim są Niemcy, a przy tym demokracja, uzależnia się od kaprysów despoty. Wpatrujemy się w niego jak królik w węża” – dodaje.

„Ale jaki jest z tego pożytek? Błędy, które doprowadziły do nieszczęścia, zostały popełnione w przeszłości. Musimy je teraz skorygować i wyciągnąć lekcję, nawet jeśli to zaboli” – ocenia RND.

Źródło: PAP Fot.: East News

Zobacz podobne

Infrastruktura, digitalizacja oraz rozbudowa nowoczesnych magazynów, to kierunki rozwoju polskich portów

BS

 Siły morskie W. Brytanii przejęły nielegalnie transportowaną irańską broń

BS

Dr T. Sudoł: dla polskich jednostek we wschodniej części kraju 17 września był potwornym ciosem

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie