Maksymilian Żakowski (OŚ AZS Poznań) zajmuje szóste miejsce po drugim dniu rywalizacji w żeglarskich mistrzostwach świata w klasie Formula Kite. Regaty w Hadze są pierwszą i główną kwalifikacją do igrzysk olimpijskich dla krajów. W 10 konkurencjach ściga się 1400 zawodników.
Mistrzostwa świata klas olimpijskich są pierwszą, ale jednocześnie najważniejszą żeglarską kwalifikacją dla krajów do przyszłorocznych igrzysk, których regaty odbędą się w Marsylii. Ta impreza rozgrywana jest raz na cztery lata, zawsze rok przed olimpijską rywalizacją.
W Holandii ściga się 36 Polaków. Występują w dziewięciu z 10 konkurencji – nie ma ich tylko w katamaranach Nacra 17.
Nadal bardzo dobrze w klasie Formula Kite radzi sobie Żakowski, który miesiąc temu w Marsylii w przedolimpijskich regatach Paris 2024 Test Event był szósty. Taką lokatę reprezentant poznańskiego klubu zajmuje po ośmiu wyścigach czempionatu globu. 29-letni zawodnik dopłynął we wtorek na metę na pierwszej, trzeciej, czwartej oraz 26. pozycji, która poszła do tzw. odrzutki.
Na czele 84 żeglarzy znajduje się Maximilian Maeder z Singapuru. Jan Marciniak (Aqua Włocławek) jest 15., Jakub Jurkowski (OŚ AZS Poznań) 45., a Michał Wojciechowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) 56.
W tej klasie ścigają się 53 kobiety. Magdalena Woyciechowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) sklasyfikowana jest na 14., Julia Damasiewicz (OŚ AZS Poznań) na 24., Izabela Satrjan (UKŻ Wiking Toruń) na 29., a Nina Arcisz (SKŻ Ergo Hestia Sopot) na 30. miejscu. Prowadzi triumfatorka regat przedolimpijskich Francuzka Lauriane Nolot. W klasie Formula Kite olimpijskie kwalifikacje uzyska po osiem krajów.
11 nominacji jest do wywalczenia w windsurfingowej klasie iQFoil. W gronie 93 deskarzy Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zamyka pierwszą „10”. Poza tym Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk) zajmuje 21. lokatę, Maciej Rutkowski (OŚ AZS Poznań) 36., a Michał Polak (GKŻ Gdańsk) 39. Liderem jest aktualny wicemistrz świata Holender Luuc van Opzeeland.
W gronie 88 kobiet Maja Dziarnowska plasuje się na 15. pozycji. Maja Kuchta (obie SKŻ Ergo Hestia Sopot) jest 45., a Zofia Klepacka (Sailing Legia Warszawa) 47. Stawkę otwiera brązowa medalistka igrzysk z Tokio w 2021 roku Brytyjka Emma Wilson.
Wysokiej trzeciej lokaty w klasie 49er nie utrzymali Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki. Skiffiści AZS AWFiS Gdańsk spadli we wtorek na siódme miejsce. Bardzo dobrze wypadli Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań), którzy przesunęli się z 14. na dziewiątą lokatę.
Wśród 83 załóg Mikołajowi Staniulowi i Jakubowi Sztorchowi (AZS AWFiS Gdańsk) przypada 15., a Adamowi Głogowskiemu i Maciejowi Kruścowi (Nauticus YC Olsztyn) 53. pozycja. Pierwsi są broniący tytułu Holendrzy Bart Lambriex i Floris van de Werken.
W kobiecej klasie 49erFX, w której rywalizuje 58 ekip, także do zdobycia jest 10 olimpijskich nominacji. Po 12 wyścigach Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (OŚ AZS Poznań) zajmują 22., a Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) 45. miejsce. Liderkami pozostały wicemistrzynie świata Szwedki Vilma Bobeck i Rebecca Netzler.
W mieszanej klasie 470 Polacy nie odgrywają znaczącej roli. Ścigają się w niej 64 załogi – Agnieszka Pawłowska (ChKŻ Chojnice) i Bartłomiej Szlija (UKŻ Lamelka Kartuzy) zamykają czwartą „10”, Zofia Korsak (MKS Dwójka Warszawa) i Franciszek Borys (YKP Gdynia) są 43., a Kacper Paszek (AZS AWFiS Gdańsk) i Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice) 54. Prowadzenia nie oddali Japończycy Keiju Okada i Miho Yoshioka. W tej klasie awans na igrzyska wywalczy osiem najlepszych państw.
W klasach kobiecej ILCA 6 oraz męskiej ILCA 7 z Hagi do Marsylii pojadą reprezentanci 16 krajów. We wtorek na wodzie pojawili się tylko panowie – po czterech startach jedyny Polak Piotr Malinowski (SSW MOS Iława) jest w gronie 138 zawodników 98. Lideruje Brytyjczyk Michael Beckett.
W klasie ILCA 6 Agata Barwińska (SSW MOS Iława) plasuje się na 18, a Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) na 22. miejscu. Pierwsza jest Węgierka Maria Erdi.
Za rok w olimpijskich regatach w Marsylii rywalizować będzie 330 żeglarzy (20 mniej niż w Tokio), w równej liczbie po 165 kobiet i mężczyzn.
Źródło/ PAP/ Fot. mat. pras.