Polski Portal Morski
Aktualności

MŚ w żeglarstwie – Żakowski szósty w klasie Formula Kite

Maksymilian Żakowski (OŚ AZS Poznań) zajmuje szóste miejsce po drugim dniu rywalizacji w żeglarskich mistrzostwach świata w klasie Formula Kite. Regaty w Hadze są pierwszą i główną kwalifikacją do igrzysk olimpijskich dla krajów. W 10 konkurencjach ściga się 1400 zawodników.

Mistrzostwa świata klas olimpijskich są pierwszą, ale jednocześnie najważniejszą żeglarską kwalifikacją dla krajów do przyszłorocznych igrzysk, których regaty odbędą się w Marsylii. Ta impreza rozgrywana jest raz na cztery lata, zawsze rok przed olimpijską rywalizacją.

W Holandii ściga się 36 Polaków. Występują w dziewięciu z 10 konkurencji – nie ma ich tylko w katamaranach Nacra 17.

Nadal bardzo dobrze w klasie Formula Kite radzi sobie Żakowski, który miesiąc temu w Marsylii w przedolimpijskich regatach Paris 2024 Test Event był szósty. Taką lokatę reprezentant poznańskiego klubu zajmuje po ośmiu wyścigach czempionatu globu. 29-letni zawodnik dopłynął we wtorek na metę na pierwszej, trzeciej, czwartej oraz 26. pozycji, która poszła do tzw. odrzutki.

Na czele 84 żeglarzy znajduje się Maximilian Maeder z Singapuru. Jan Marciniak (Aqua Włocławek) jest 15., Jakub Jurkowski (OŚ AZS Poznań) 45., a Michał Wojciechowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) 56.

W tej klasie ścigają się 53 kobiety. Magdalena Woyciechowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) sklasyfikowana jest na 14., Julia Damasiewicz (OŚ AZS Poznań) na 24., Izabela Satrjan (UKŻ Wiking Toruń) na 29., a Nina Arcisz (SKŻ Ergo Hestia Sopot) na 30. miejscu. Prowadzi triumfatorka regat przedolimpijskich Francuzka Lauriane Nolot. W klasie Formula Kite olimpijskie kwalifikacje uzyska po osiem krajów.

11 nominacji jest do wywalczenia w windsurfingowej klasie iQFoil. W gronie 93 deskarzy Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zamyka pierwszą „10”. Poza tym Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk) zajmuje 21. lokatę, Maciej Rutkowski (OŚ AZS Poznań) 36., a Michał Polak (GKŻ Gdańsk) 39. Liderem jest aktualny wicemistrz świata Holender Luuc van Opzeeland.

W gronie 88 kobiet Maja Dziarnowska plasuje się na 15. pozycji. Maja Kuchta (obie SKŻ Ergo Hestia Sopot) jest 45., a Zofia Klepacka (Sailing Legia Warszawa) 47. Stawkę otwiera brązowa medalistka igrzysk z Tokio w 2021 roku Brytyjka Emma Wilson.

Wysokiej trzeciej lokaty w klasie 49er nie utrzymali Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki. Skiffiści AZS AWFiS Gdańsk spadli we wtorek na siódme miejsce. Bardzo dobrze wypadli Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań), którzy przesunęli się z 14. na dziewiątą lokatę.

Wśród 83 załóg Mikołajowi Staniulowi i Jakubowi Sztorchowi (AZS AWFiS Gdańsk) przypada 15., a Adamowi Głogowskiemu i Maciejowi Kruścowi (Nauticus YC Olsztyn) 53. pozycja. Pierwsi są broniący tytułu Holendrzy Bart Lambriex i Floris van de Werken.

W kobiecej klasie 49erFX, w której rywalizuje 58 ekip, także do zdobycia jest 10 olimpijskich nominacji. Po 12 wyścigach Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (OŚ AZS Poznań) zajmują 22., a Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) 45. miejsce. Liderkami pozostały wicemistrzynie świata Szwedki Vilma Bobeck i Rebecca Netzler.

W mieszanej klasie 470 Polacy nie odgrywają znaczącej roli. Ścigają się w niej 64 załogi – Agnieszka Pawłowska (ChKŻ Chojnice) i Bartłomiej Szlija (UKŻ Lamelka Kartuzy) zamykają czwartą „10”, Zofia Korsak (MKS Dwójka Warszawa) i Franciszek Borys (YKP Gdynia) są 43., a Kacper Paszek (AZS AWFiS Gdańsk) i Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice) 54. Prowadzenia nie oddali Japończycy Keiju Okada i Miho Yoshioka. W tej klasie awans na igrzyska wywalczy osiem najlepszych państw.

W klasach kobiecej ILCA 6 oraz męskiej ILCA 7 z Hagi do Marsylii pojadą reprezentanci 16 krajów. We wtorek na wodzie pojawili się tylko panowie – po czterech startach jedyny Polak Piotr Malinowski (SSW MOS Iława) jest w gronie 138 zawodników 98. Lideruje Brytyjczyk Michael Beckett.

W klasie ILCA 6 Agata Barwińska (SSW MOS Iława) plasuje się na 18, a Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) na 22. miejscu. Pierwsza jest Węgierka Maria Erdi.

Za rok w olimpijskich regatach w Marsylii rywalizować będzie 330 żeglarzy (20 mniej niż w Tokio), w równej liczbie po 165 kobiet i mężczyzn.

Źródło/ PAP/ Fot. mat. pras.

Zobacz podobne

Grupa Azoty Police wspiera rozwój Zachodniej Obwodnicy Szczecina i zwraca uwagę na korzyści związane z potencjalną budową Zachodniej Obwodnicy Kolejowej

AB

MI zapowiada zmiany w uchwale dotyczącej rozbudowy portu w Świnoujściu

BS

Weź udział w rejsie kadrowy na legendarnym Zawiszy Czarnym

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie