Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Wojewoda zachodniopomorski o sytuacji na Odrze: udało się rozbroić tę wielką bombę biologiczną

Udało nam się przezwyciężyć kryzys i rozbroić tę wielką bombę biologiczną, którą mieliśmy w województwie zachodniopomorskim – powiedział w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Przekazał, że decyzję co do ewentualnego zdjęcia zakazu kontaktu z wodami Odry podejmie najpóźniej w poniedziałek.

„Sytuacja mocno się ustabilizowała, wszystko wskazuje na to, że dzięki tej ciężkiej pracy, którą wykonaliśmy w Zachodniopomorskiem, udało się ten kryzys środowiskowy, ekologiczny przełamać” – powiedział w piątek dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Dodał, że w dniach 28-30 sierpnia zebranych zostało 400 kg śniętych ryb; 30 sierpnia odjechał ostatni transport do zakładu utylizacji. „Od tamtego czasu nie obserwujemy śniętych ryb” – zaznaczył. Przekazał, że łącznie wyłowiono z Odry i przetransportowano do spalarni blisko 170 ton śniętych ryb.

„Z jednej strony ten niekorzystny czynnik, czyli woda, która napływała z południa, nie oddziałuje już toksycznie na organizmy żywe w rzece, a z drugiej strony ustała przyducha, a więc brak tlenu, który powodował śnięcie ryb” – mówił Bogucki.

Przekazał też, że parametry tlenu są obecnie „bardzo dobre” w porównaniu do sytuacji sprzed kilku dni. Dodał, że „właściwie nigdzie” nie są obserwowane niedobory tlenu.

Podkreślił znaczenie pracy rybaków, wędkarzy, a także służb – straży pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej, wojsk operacyjnych, jak również Wód Polskich, Urzędu Morskiego i inspekcji: ochrony środowiska, weterynaryjnej i sanepidu.

„Powoli będziemy przechodzić ze stanu zarządzania kryzysowego do bardzo uważnego monitorowania Odry i obserwowania jej” – powiedział wojewoda. Zaznaczył, że kontynuowane są badania – parametry wody „nie budzą wątpliwości”. Jak mówił, oczekuje jeszcze na wyniki badań mikrobiologicznych prowadzonych przez naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i sanepid.

„W zależności od ich wyników będę chciał podjąć decyzję o tym, żeby zwolnić z zakazu bądź całą Odrę w województwie zachodniopomorskim razem z jeziorem Dąbie, ewentualnie poszczególne odcinki, na które badania będą wskazywały, że są już bezpieczne” – powiedział Bogucki.

Jak dodał, decyzja o zdjęciu zakazu lub częściowym jego utrzymaniu zapadnie najpóźniej w poniedziałek, ale może to nastąpić także w weekend. Podkreślił, że „fundamentalnym czynnikiem”, który powoduje utrzymywanie zakazu jest bezpieczeństwo.

„Może być taka sytuacja, że ten zakaz wynikający z rozporządzenia wojewody zostanie uchylony, a pozostaną jakieś obostrzenia poszczególnych inspekcji, np. dotyczące amatorskiego połowu ryb, czy innych aktywności na Odrze” – wskazał wojewoda.

Dodał także, że podjął decyzję o usunięciu wszystkich zapór, które powstrzymywały śnięte ryby przed przemieszczaniem się z nurtem rzeki i pozwalały na ich usunięcie z wody. Zaznaczył, że zapory będą gotowe do ponownego rozwinięcia, gdyby była taka potrzeba.

Podkreślił, że nieustannie monitorowane są także kąpieliska nadmorskie i ujęcia wody znajdujące się w pobliżu Odry. „Mogę zdecydowanie powiedzieć, że jest bezpiecznie” – powiedział Bogucki.

„I z wyników badań, i z monitoringu rzeki wynika, że ten problem – mam taką głęboką nadzieję – mamy już za sobą i że ten kryzys udało nam się przezwyciężyć i udało nam się rozbroić tę wielką bombę biologiczną, którą mieliśmy w województwie zachodniopomorskim i uchronić jezioro Dąbie i Zalew Szczeciński przed tym skażeniem” – podkreślił.

Pytany o badania ryb powiedział, że były one prowadzone od początku kryzysu, próbki były badane zarówno w laboratorium w Szczecinie, jak i w laboratoriach w Polsce, przede wszystkim w Puławach i w Olsztynie; prowadzone były też sekcje zwłok śniętych ryb „i żadne z tych badań, którymi dysponujemy, nie wskazują na obecność, czy to metali ciężkich, czy innych substancji, które byłyby szkodliwe dla zdrowia i życia człowieka”.

źródło pap, fot. polskieradio24.pl

Zobacz podobne

Do Portu Kołobrzeg zawinęła prawie 100- metrowa jednostka

BS

PGNiG ma nową koncesję w Pakistanie

AB

Utrudniony przepływ wody na Wiśle – lodołamacze w stanie gotowości

AB

1 komentarz

Greg 5 września 2022 at 01:13

bomba rozbroiła sie sama wraz z przekwitnięciem złotych alg, brakiem słonej wody oraz spadkiem temperatury. Niewielka w tym zasługa ludzi. Byleby wnioski na przyszłość wyciągnęli. Nie lejemy ścieków do Odry. Nie zrzucamy w upały megalitry słonej przemysłowej wody, badamy wodę na obecność alg przed zrzutem. Zmiana procedur. Budowa oczyszczalni dla zakładów przemysłowych. Ukrócenie dzikiego wylewania ścieków.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie