Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Porty Ważne

Port Gdańsk może przyjąć rekordową ilość węgla

Polska Grupa Energetyczna oraz Morski Port Gdańsk zapewniają dostawy dużych ilości węgla z zagranicy na polski rynek. W Porcie Gdańsk od dawna nie było tyle tego opału, ile jest teraz. Stąd węgiel wywożony jest w głąb kraju.Na dobę port obsługuje ok. 500 samochodów i ok. 20 składów pociągów z węglem.

Węgla w Morskiem Porcie Gdańsk jest mnóstwo. Węgiel ten niemal w całości pochodzi z innych krajów, zwłaszcza z Kolumbii. Aktualnie import węgla rozwija się za pośrednictwem Portu Północnego. Przystosowany jest do tego pirs rudowy, przy którym cumują statki przywożące węgiel.

Tylko w sierpniu do portu w Gdańsku sprowadzono ponad 1 mln ton węgla, a do końca roku może być to od 4 do 5 mln ton.. W sumie przez cały 2022 r. w porcie przeładowanych może być ok. 6 mln ton węgla. – tak prognozował podczas Forum Ekonomicznego wiceprezes Morskiego Portu Gdańsk. Od początku roku przeładowano ponad 7,6 mln ton węgla w imporcie. Surowiec pochodzi z Kolumbii, Kanady, Australii, Indonezji, Mozambiku. Aktualnie deklarowane jest przez PGE 8 mln ton.

W Porcie Gdańskim Eksploatacja oraz w Porcie północnym odbyły się w środę, 28 września 2022 roku, spotkania z prezesami zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna oraz z prezesami zarządu Morskiego Portu Gdańsk. O sytuacji w przeładunkach importowanego węgla kamiennego mówili m.in.: Łukasz Greinke – prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Wojciech Dąbrowski prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej a także Wojciech Łakomski – prezes zarządu spółki Port Północny, prezes zarządu oraz wiceprezes spółki PGE Paliwa.

Do dzisiaj PGE sprowadziła około 4 milionów ton węgla, konsekwentnie w kolejnych miesiącach będzie wpływał do portów w Polsce węgiel od PGE w ilości około 1 miliona ton. Tak, że do końca roku PGE sprowadzi 8 mln ton, a do kwietnia planuje zaimportować około 10 mln ton węgla do Polski. Węgiel ten jest dystrybuowany w celu zapełnienia „dziury” powstałej po zatrzymaniu importu węgla z Rosji. Węgiel importowany przez PGE jest wysokiej jakości o wysokiej wartości opałowej, jest badany w porcie nadania i w porcie odbioru przez niezależne certyfikowane laboratoria.

Jak zapewniano w środę podczas spotkania w Morskim Porcie Gdańsk, do Polski zdążają następne statki z węglem importowanym przez PGE – Polską Grupę Energetyczną.

Po połowie roku port w Gdańsku przeładował 36 mln ton ładunków, to o 20 procent więcej niż rok temu. W całym 2022 r. port powinien przeładować ok. 60 mln ton.

źródło PAP, media / fot. Port Gdańsk/ mat. filmowy Port Gdańsk

Zobacz podobne

Gróbarczyk: nie widzę ryzyka zmiany wartości kontraktu na przekop Mierzei Wiślanej

BS

Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego

KM

Niebawem otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

BS

1 komentarz

Mirek 2 października 2022 at 15:09

I Dobrze, oby jak najwięcej było u nas węgla! Idzie zima, miejmy nadzieję, że będzie łagodna.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie