Polska Grupa Energetyczna oraz Morski Port Gdańsk zapewniają dostawy dużych ilości węgla z zagranicy na polski rynek. W Porcie Gdańsk od dawna nie było tyle tego opału, ile jest teraz. Stąd węgiel wywożony jest w głąb kraju.Na dobę port obsługuje ok. 500 samochodów i ok. 20 składów pociągów z węglem.
Węgla w Morskiem Porcie Gdańsk jest mnóstwo. Węgiel ten niemal w całości pochodzi z innych krajów, zwłaszcza z Kolumbii. Aktualnie import węgla rozwija się za pośrednictwem Portu Północnego. Przystosowany jest do tego pirs rudowy, przy którym cumują statki przywożące węgiel.
Tylko w sierpniu do portu w Gdańsku sprowadzono ponad 1 mln ton węgla, a do końca roku może być to od 4 do 5 mln ton.. W sumie przez cały 2022 r. w porcie przeładowanych może być ok. 6 mln ton węgla. – tak prognozował podczas Forum Ekonomicznego wiceprezes Morskiego Portu Gdańsk. Od początku roku przeładowano ponad 7,6 mln ton węgla w imporcie. Surowiec pochodzi z Kolumbii, Kanady, Australii, Indonezji, Mozambiku. Aktualnie deklarowane jest przez PGE 8 mln ton.
W Porcie Gdańskim Eksploatacja oraz w Porcie północnym odbyły się w środę, 28 września 2022 roku, spotkania z prezesami zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna oraz z prezesami zarządu Morskiego Portu Gdańsk. O sytuacji w przeładunkach importowanego węgla kamiennego mówili m.in.: Łukasz Greinke – prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Wojciech Dąbrowski prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej a także Wojciech Łakomski – prezes zarządu spółki Port Północny, prezes zarządu oraz wiceprezes spółki PGE Paliwa.
Do dzisiaj PGE sprowadziła około 4 milionów ton węgla, konsekwentnie w kolejnych miesiącach będzie wpływał do portów w Polsce węgiel od PGE w ilości około 1 miliona ton. Tak, że do końca roku PGE sprowadzi 8 mln ton, a do kwietnia planuje zaimportować około 10 mln ton węgla do Polski. Węgiel ten jest dystrybuowany w celu zapełnienia „dziury” powstałej po zatrzymaniu importu węgla z Rosji. Węgiel importowany przez PGE jest wysokiej jakości o wysokiej wartości opałowej, jest badany w porcie nadania i w porcie odbioru przez niezależne certyfikowane laboratoria.
Jak zapewniano w środę podczas spotkania w Morskim Porcie Gdańsk, do Polski zdążają następne statki z węglem importowanym przez PGE – Polską Grupę Energetyczną.
Po połowie roku port w Gdańsku przeładował 36 mln ton ładunków, to o 20 procent więcej niż rok temu. W całym 2022 r. port powinien przeładować ok. 60 mln ton.
źródło PAP, media / fot. Port Gdańsk/ mat. filmowy Port Gdańsk
1 komentarz
I Dobrze, oby jak najwięcej było u nas węgla! Idzie zima, miejmy nadzieję, że będzie łagodna.