Polski Portal Morski
Aktualności

Świnoujście wnioskuje o 38 mln zł z budżetu państwa na dokończenie tunelu

Prezydent Świnoujścia zwrócił się do ministra infrastruktury o wsparcie miasta środkami budżetu państwa w kwocie 38 mln zł – przekazał PAP rzecznik prezydenta Świnoujścia. Wyższy koszt budowy tunelu pod Świną związany jest z inflacją.

„W kontrakcie zawartym z wykonawcą budowy tunelu zapisane zostały metody liczenia wzrostu wynagrodzenia (tzw. waloryzacja) wynikające m.in. z poziomu inflacji. W 2017 roku, na etapie tworzenia wniosku o dofinansowanie, zabezpieczono w budżecie projektu waloryzację kontraktu na poziomie 71 mln złotych” – przekazał PAP rzecznik prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz.

Jak dodał, zgodnie z podpisaną z wykonawcą w 2018 r. umową wartość kontraktu wynosiła nieco ponad 793 mln zł, a po uwzględnieniu planowanej waloryzacji – blisko 864,6 mln zł (109 proc. wartości kontraktu). Taka kwota została zabezpieczona w ramach projektu.

Rzecznik wyjaśnił, że obecnie, biorąc pod uwagę wzrost cen na rynku wynikający m.in. z inflacji, wartości te są już nieaktualne, a według najnowszej prognozy wykonawcy wartość kontraktu wyniesie nieco ponad 879,2 mln zł, w tym waloryzacja 86 mln zł.

„Prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz zwrócił się do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z wnioskiem o wsparcie miasta środkami budżetu państwa w kwocie 38 mln złotych” – podał rzecznik.

Wskazał, że o brakujące środki świnoujski samorząd ubiega się na podstawie par. 1 pkt 5 trójstronnego porozumienia na rzecz budowy stałego połączenia drogowego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu z 3 sierpnia 2007 roku, zawartego pomiędzy ministrem infrastruktury, GDDKiA i prezydentem Świnoujścia.

„Umowa przewiduje możliwość uzupełnienia wkładu własnego środkami pochodzącymi m.in. z budżetu państwa w wysokości do 10 proc. wartości kosztów kwalifikowalnych tj. do kwoty 91 mln złotych. Środki, których dotyczy wniosek umożliwią zakończenie realizacji przedsięwzięcia, pokrycie wszystkich zobowiązań wobec wykonawcy” – zaznaczył Jaz.

Tunel ma być oddany do użytku w maju 2023 roku. Przeprawa pod Świną ma być rozwiązaniem problemów komunikacyjnych mieszkańców Świnoujścia i turystów. Połączenie między wyspami Wolin i Uznam (na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska) zapewniają obecnie przeprawy promowe, które nie posiadają wystarczającej przepustowości, co wiąże się często z długim oczekiwaniem na prom.

Droga między wyspami Wolin i Uznam będzie mieć długość ok. 3,2 km. Część wydrążona maszyną TBM ma 1484 m. Inwestorem jest Świnoujście, a inwestorem zastępczym – szczeciński oddział GDDKiA. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR/Gülermak.

źródło PAP/ fot. Urząd Miasta Świnoujście

Zobacz podobne

Pomorze Zachodnie. Miliardy na drogi, tunele i obwodnice!

BS

Nawiązanie współpracy z państwami bałtyckimi ma kluczowe znaczenie

BS

Projekt Portu Police z dofinansowaniem Unii Europejskiej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie