Polski Portal Morski
Aktualności

Lodołamacze gotowe do pracy

Lodołamacze Wód Polskich rozpoczęły pogotowie zimowe.

– W dolnym biegu rzeki stacjonuje siedem lodołamaczy gotowych do kruszenia lodu – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. – Lodołamacze stacjonują w Podjuchach poza sezonem. Stacjonują w Gryfinie, w Widuchowej. na czas pogotowia zimowego spływają z Widuchowej i dziś mamy lodołamacze w Podjuchach i w Gryfinie.

Celem utrzymywania lodołamaczy jest zapobieganie na Odrze tak zwanym zatorom lodowym. Podczas ostrych zim zdarzało się, że lód potrafił spiętrzyć wodę na ponad metr.

– W momencie, kiedy zator zostaje przerwany i woda zaczyna z niego spływać, sam lód wraz z wodą spływają to w ciągu 2-3 godzin ten poziom potrafi zejść nawet o metr w dół. To pokazuje siłę, jaka drzemie w barierze lodu – dodaje Duklanowski.

W ubiegłym roku na wysokości Bielinka przez zator lodowy woda podniosła się na Odrze o 120 centymetrów. Dzięki skruszeniu lodu przez lodołamacze, muniknięto powodzi.

źródło Radio Szczecin/ fot. Gryfia

Zobacz podobne

Potwierdzono obecność złotych alg w rzece Pszczynka

PL

Gdańsk/ Pożar na terenie stoczni; ewakuowano kilkaset osób

BS

29.05 rozpoczęły się regaty The Ocean Race Europe. 12 jachtów na starcie, wśród nich Sailing Poland

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie