Polski Portal Morski
Aktualności

Lodołamacze gotowe do pracy

Lodołamacze Wód Polskich rozpoczęły pogotowie zimowe.

– W dolnym biegu rzeki stacjonuje siedem lodołamaczy gotowych do kruszenia lodu – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. – Lodołamacze stacjonują w Podjuchach poza sezonem. Stacjonują w Gryfinie, w Widuchowej. na czas pogotowia zimowego spływają z Widuchowej i dziś mamy lodołamacze w Podjuchach i w Gryfinie.

Celem utrzymywania lodołamaczy jest zapobieganie na Odrze tak zwanym zatorom lodowym. Podczas ostrych zim zdarzało się, że lód potrafił spiętrzyć wodę na ponad metr.

– W momencie, kiedy zator zostaje przerwany i woda zaczyna z niego spływać, sam lód wraz z wodą spływają to w ciągu 2-3 godzin ten poziom potrafi zejść nawet o metr w dół. To pokazuje siłę, jaka drzemie w barierze lodu – dodaje Duklanowski.

W ubiegłym roku na wysokości Bielinka przez zator lodowy woda podniosła się na Odrze o 120 centymetrów. Dzięki skruszeniu lodu przez lodołamacze, muniknięto powodzi.

źródło Radio Szczecin/ fot. Gryfia

Zobacz podobne

Europejski mikroplastik może gromadzić się w Oceanie Arktycznym

KM

Amerykanie rozpoczną wydobycie gazu z odwiertu na Morzu Czarnym

KM

Nowa publikacja PRS dotyczy wykorzystania wodoru jako paliwa w przemyśle

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie