Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Polsko-niemieckie spotkanie w sprawie wspólnej akcji lodołamania

Odbyła się polsko-niemiecka narada zimowa pomiędzy Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie RZGW w Szczecinie a Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi Odry i Haweli w Eberswalde. Przewodniczącym niemieckiej delegacji był Pan Ralf Dimmek, a stroną polską przewodniczył dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marek Duklanowski.

Wszelkie działania realizowane w czasie zimowym, w ramach akcji lodołamania podejmowane są równolegle przez stronę polską i niemiecką. Za nami kolejne spotkanie regulujące zasady ochrony przeciwpowodziowej w rozpoczynającym się sezonie zimowym. Nasze jednostki są gotowe – mówi Stefan Iwicki, kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Szczecinie.

W celu przeprowadzenia akcji lodołamania na terenie RZGW w Szczecinie Strona niemiecka przewidziała gotowość sześciu jednostek, natomiast Strona polska udział siedmiu jednostek.

Od momentu pojawienia się pierwszych zjawisk lodowych na Odrze do ich zaniku obie strony codziennie do godz. 7:20 wymieniać się będą informacjami na temat aktualnej sytuacji lodowej, prognoz pogody, oceny dnia poprzedniego oraz gotowości technicznej lodołamaczy. O godzinie 10:00 nastąpi pełna wymiana informacji pomiędzy przedstawicielami kierownictwa akcji obu stron, dotycząca zadań na dany dzień, na podstawie aktualnych sprawozdań lodowych i prognoz pogody.

Podobnie jak w latach poprzednich, niemiecki lodołamacz czołowy będzie miał swojego tłumacza, natomiast niemieckie lodołamacze liniowe obsługiwane będą przez tłumacza polskiego. Uzgodniono, że udział lodołamaczy w akcji będzie organizowany w taki sposób, aby godziny pracy lodołamaczy polskich i niemieckich rozkładały się równomiernie odpowiednio na obie strony, przy uwzględnieniu dróg dojazdu lodołamaczy pomiędzy miejscem ich postoju a rejonem udziału w akcji.

Na spotkaniu omówiono również zasady współpracy dotyczące utrzymania szlaku żeglugowego na granicznym odcinku rzeki Odry i Odry Zachodniej w perspektywie do końca 2022 roku i na początku 2023.

Strony wymieniły się informacjami dotyczącymi planów na 2023 rok oraz stanu realizacji prac remontowych i utrzymaniowych w roku 2022 na granicznym odcinku rzeki Odry.

Źródło/fot.: Wody Polskie

Zobacz podobne

Rosja: podniesienie bandery na dwóch nowych okrętach

JJ

Nowe połączenie promowe ze Świnoujścia do Szwecji

AB

Prezydent podpisał ustawę doprecyzowującą definicję ratownika wodnego

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie