Polski Portal Morski
Aktualności

Departament Stanu nałożył sankcje na 10 podmiotów morskich z Rosji

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na 10 firm i instytucji morskich z Rosji w związku z jej operacjami przeciwko ukraińskim portom – poinformował Departament Stanu USA.

„Jesteśmy zobowiązani do nałożenia dodatkowych, surowych restrykcji na prezydenta Putina i jego pomocników w nierozsądnej wojnie Rosji z Ukrainą. W następstwie operacji rosyjskiej marynarki wojennej przeciwko ukraińskim portom, w tym dostarczającym światu bardzo potrzebną żywność i zboże, Stany Zjednoczone nakładają dziś sankcje na rosyjskie podmioty morskie” – napisano na stronie Departamentu Stanu.

W komunikacie podkreślono, że „Stany Zjednoczone pozostają zdeterminowane, aby użyć wszelkich odpowiednich środków, by powstrzymać rosyjskie ataki na Ukrainę – niezależnie od tego, czy będą to ataki z powietrza, lądu czy morza”.

Wśród podmiotów objętych amerykańskimi sankcjami znalazł się m.in. Centralny Instytut Badawczy Materiałów Konstrukcyjnych „Promety”, który przez Departament Stanu został opisany jako jedna z wiodących rosyjskich firm, zajmujących się budową okrętów dla marynarki wojennej i rozwojem technologii wojskowej.

Sankcjami obłożone zostały także instytucje i firmy, zajmujące się m.in. opracowywaniem i produkcją systemów nawigacyjnych dla okrętów bojowych, zautomatyzowanych systemów sterowania dla okrętów nawodnych i podwodnych, systemów informacji i kierowania walką czy produkcją maszyn okrętowych, instalowanych na rosyjskich statkach handlowych i morskich.

Na liście sankcyjnej jest też Instytut Oceanologii Rosyjskiej Akademii Nauk, który jest najstarszym i największym rosyjskim ośrodkiem badawczym w dziedzinie oceanologii.

Źródło/PAP/fot.PAP

Zobacz podobne

Prezes Grupy Azoty: duże zapotrzebowanie na zielone produkty wśród klientów

JK

Nowe hale do budowy okrętów w PGZ Stoczni Wojennej

BS

Premier: chcemy znaleźć rozwiązanie dla Odry jako drogi wodnej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie