Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Najstarszy pływający lodołamacz na świecie zacumował przy gryfińskim nabrzeżu.

W miniony weekend na nabrzeżu w Gryfinie pojawiła się ciekawa atrakcja. Można było podziwiać M /V Kunę – 139-letni, najstarszy na świecie pływający lodołamacz „Kuna” !

M/V „Kuna” to najstarszy pływający lodołamacz rzeczny na świecie, zbudowany w 1884 r. w niemieckiej stoczni w Gdańsku. Pływający po Odrze statek pięciokrotnie zmieniał banderę. Obecnie pływa jako statek muzealno-szkoleniowy, przeznaczony do edukacji historyczno–kulturalnej w zakresie historii dróg wodnych, żeglugi śródlądowej, budownictwa wodnego i ekologii oraz kultury i historii regionu, w którym został zrewitalizowany.

W roku 1940 zmieniono nazwę na „MARDER”, a po przybyciu do Polski w roku 1947 nazwano statek „KUNA”, co jest dosłownym tłumaczeniem jego niemieckiej nazwy. Ostatnia nazwa statku została zachowana także po rewitalizacji. 

Kuna na co dzień cumuje w gorzowskim porcie rzecznym. Jeśli stan wody na to pozwala (statek ma zanurzenie około 1,8 m) pływa głównie po wodach Warty. W dłuższej trasie dopływa do Santoka. 

Statek wybudowano w 1884 roku w stoczni Danziger Schiffswerft & Kesselschmiede Feliks Devrient & Co. w Gdańsku. Najpierw jednostka pływała pod banderą Prus, potem Niemiec i Wielkiej Brytanii. W 1947 roku przejęła go Polska Misja Morska, a następnie Państwowy Zarząd Wodny w Tczewie. Do 1965 roku jednostka, po remoncie, pływała pod polską banderą, jednak została przeznaczona na złom. I tak w 1981 roku lodołamacz zatonął w gorzowskim basenie portowym i na tym zakończyłby swoją historię, gdyby nie grupa pasjonatów.
Sześć lat zbierania funduszy i załatwiania formalności zaowocowało wydobyciem wraku z dna i przeprowadzeniem gruntownego remontu. Zachowano oryginalny kadłub, pokład dziobowy i rufowy, polery cumownicze i elementy napędu. Dziś jest to przepiękny klasyk, który nadal zachowuje sprawność i pływa po Warcie. A że opiekują się nim prawdziwi pasjonaci [Stowarzyszenie Wodniaków Gorzowskich – przyp. red.] – wycieczka może być prawdziwą przygodą – czytamy na Wind 4 Sails.
 

źrodło Wikipedia/ http://www.igryfino.pl/ fot. www.radioplus.pl ;Autor. Kamil Lewera

Zobacz podobne

Adam Bielan: prezydent Biden w relacjach z Rosją niestety kroczy drogą Baracka Obamy

KM

W. Brytania/ Resort obrony: Rosja wykorzystuje delfiny do obrony bazy morskiej na Krymie

AZ

CPK: zawarto umowę na Generalnego Projektanta Inżynierii Lądowej nowego portu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie