Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

25 mln zł w formie skarbowych papierów wartościowych dla Politechniki Morskiej

Minister finansów na wniosek premiera ministrów Mateusza Morawieckiego przekazała Politechnice Morskiej skarbowe papiery wartościowe. To 25 mln zł, które uczelnia przeznaczy m.in. na wyposażenie centrum symulacyjnego.

„Politechnika Morska świetnie realizuje swoje zadana – rozwija się, cały czas powiększa liczbę wydziałów, zwiększa liczbę studentów” – powiedział podczas przekazania skarbowych papierów wartościowych wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

„Tu zaczyna się branża offshore na Pomorzu Zachodnim i stąd wyjdą pierwsi absolwenci. Dla nas jest to niezwykle ważne i potrzebne dla rozwoju przede wszystkim energetyki, dla bezpieczeństwa i dla zabezpieczenia kadr” – dodał.

Wartość nominalna przekazanych obligacji to 25 mln zł. Zgodnie z planem inwestycyjnym zostaną one przeznaczone na budowę rozproszonego centrum symulacyjnego. Pozwoli to uzupełnić istniejącą sieć symulatorów, a część z nich unowocześnić.

„Za te pieniądze doposażymy trzy wydziały, które pracują na rzecz branży offshore. Szczególnie mówię tutaj o wydziałach: mechanicznym, elektrycznym i nawigacyjnym. Symulatory będą pracować w systemie zintegrowanym dla potrzeb morskiej energetyki wiatrowej” – wyjaśnił rektor Politechniki Morskiej dr. hab. inż. kpt. ż. w. Wojciecha Ślączka, prof. PM.

Chodzi m.in. o symulatory nawigacyjne, symulatory siłowni okrętowych, symulatory elektryczne i symulatory dźwigów.

Historia uczelni sięga 1947 r. – powstała wówczas jednowydziałowa Państwowa Szkoła Morska w Szczecinie. W pierwszych latach działania przechodziła zmiany organizacyjne, od 1962 r. funkcjonowała jako Państwowa Szkoła Rybołówstwa Morskiego z dwoma wydziałami: Nawigacyjno-Połowowym i Obsługi Maszyn Statków Rybackich. Rok później powołano kolejną szkołę – Państwową Szkołę Morską do kształcenia kadry oficerskiej dla floty handlowej. Szkoły połączono w 1967 r. – powstała pomaturalna Państwowa Szkoła Morska, by rok później stać się Wyższą Szkołą Morską z wydziałami Nawigacyjnym i Mechanicznym.

W 2004 r. uczelnia nabyła prawo do przekształcenia się w akademię i zmieniła nazwę na Akademia Morska w Szczecinie. Ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej od 1 września 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał w kwietniu 2022 r.

Źródło/PAP/fot.TVP3Szczecin.pl

Zobacz podobne

Polska i Niemcy ramię w ramię podczas kolejnej akcji lodołamania. „Jesteśmy gotowi na zimę”

KM

PRS będzie nadzorował przystosowanie jednostkiI PSV SYLUR dla Petrobaltic

BS

ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2022

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie