Polski Portal Morski
Aktualności Historia

75 lat temu odbyło się pierwsze po wojnie wodowanie statku w polskim przemyśle okrętowym

24 kwietnia 1948 roku w Stoczni Szczecińskiej z pochylni „Odra” zwodowano pozostawiony przez Niemców kadłub statku typu „Hansa A”.

Budowę jednostki rozpoczęto w 1943 roku w stoczni Stettiner Oderwerke, a jej armatorem miała być firma Argo Reederei z Bremy. Statek prawdopodobnie miał nosić nazwę „Olivia”

Po przejęciu Stoczni Szczecińskiej przez władze polskie zdecydowano się na dokończenie pozostawionego na pochylni kadłuba. Ponieważ w Szczecinie nie było fachowców, do stoczni przyjechała grupa stoczniowców z Trójmiasta, która przygotowała kadłub do wodowania.

24 kwietnia 1948 roku kadłub spłynął z pochylni i było to pierwsze po wojnie wodowanie w polskim przemyśle okrętowym. Matką chrzestną jednostki była Maria Gutowska żona dyrektora Zjednoczenia Przemysłu Okrętowego. Warto przypomnieć, że kadłub był w całości nitowany, pierwszym statkiem całkowicie spawanym była zbudowana w 1950 roku „Krynica”.

Z powodu zniszczeń wojennych w Szczecinie nie można było prowadzić dalszych prac, kadłub przeholowano więc do Stoczni Gdańskiej, gdzie zamontowano maszynę parową i dokończono budowę. Do wyposażenia wykorzystano część urządzeń ze spalonej jednostki „Warszawa II”. Pierwotną nazwę „Oliwa” zmieniono na „Marchlewski”, a następnie na „Julian Marchlewski”. Statek przez wiele lat pływał w Polskich Liniach Oceanicznych, później został przekazany Polskiej Żegludze Morskiej. W roku 1970 trafił do szczecińskiego portu, gdzie po zdemontowaniu urządzeń stał się magazynem portowym oznaczonym symbolem MP-ZPS-6. W roku 1982 został zezłomowany w Finlandii.

źródło Infomare/ fot. Pocztówka Wydawnictwo Ruch; fot.J. Uklejewski

Zobacz podobne

Wesołych Świąt Wielkanocnych

KM

Komisja Europejska przyjrzy się zgodności Nord Stream 2 z polityką energetyczną UE

KM

I zmiana PKW TURCJA powróciła do kraju

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie