Polski Portal Morski
Aktualności

Elenger, z estońskiej grupy Eesti Gaas, rozpoczyna sprzedaż gazu w Polsce

Spółka Elenger, należąca do estońskiej grupy energetycznej Eesti Gaas, wchodzi na polski rynek gazu. W ciągu dwóch lat chce pozyskać klientów zużywających łącznie 1 TWh gazu ziemnego – poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Firma myśli też o rozwoju na rynku OZE, w tym biogazu.

Jak podano w komunikacie, Elenger rozpoczyna na polskim rynku działalność w trzech obszarach: sprzedaży gazu do klientów końcowych lub innych spółek handlujących paliwem, hurtowego obrotu gazem oraz eksportu i importu surowca z Litwy i jego ewentualnego transferu do Niemiec i na Słowację.

W pierwszym roku działalności w Polsce spółka planuje podpisanie do kilkudziesięciu umów, a w kolejnym – chce sprzedawać surowiec do ok. 100 klientów, zużywających łącznie 1 TWh gazu ziemnego.

„Ofertę skierujemy w pierwszej kolejności do przedsiębiorstw z sektora przemysłu i przetwórstwa rolno-spożywczego” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Marcin Płocharski, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskiej spółce Elenger.

Jak podano, estońska grupa w ciągu kilku tygodni od wybuchu wojny w Ukrainie dokonała pełnego przestawienia dostaw gazu z kierunku wschodniego na LNG z Zachodu. Obecnie sprowadzany jest on gazowcami z Norwegii i Stanów Zjednoczonych przez terminal pływający w Kłajpedzie na Litwie.

„Zainteresowanie naszą ofertą stale rośnie. Dlatego cały ładunek gazowca Isabella, który rozładował się właśnie w Kłajpedzie, przeznaczony będzie wyłącznie na potrzeby spółek Elenger oraz ich klientów w Polsce i innych państwach basenu Morza Bałtyckiego. W całym 2023 roku odbierzemy nawet pięć takich dostaw” – powiedział Marcin Płocharski.

Do tej pory estońska grupa współpracowała w zakresie dostaw z PGNiG. W 2022 r. odebrała kilka takich współdzielonych ładunków.

Elenger ma też plany związane z rozwojem na rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce.

„Patrzymy na rynek biogazu pozyskiwanego z odpadów rolnych, a także na perspektywy produkcji biometanu i bio LNG, powstającego po oczyszczeniu biogazu. Paliwa te mogą być z powodzeniem wykorzystywane w transporcie drogowym” – powiedział Płocharski.

Dodał, że Elenger rozważa także wejście na rynek instalacji fotowoltaicznych, ale decyzje o rozwoju na rynku OZE będzie podejmować w drugiej połowie 2023 r.

Polska spółka Elenger należy do estońskiej grupy energetycznej Eesti Gaas (z grupy kapitałowej Infortar), która w całym regionie obsługuje łącznie ponad 50 tys. klientów i jest największym w regionie, prywatnym dostawcą gazu. Sprzedaż w 2021 roku sięgnęła 12 TWh. Grupa działa w Estonii, Łotwie, Litwie i Finlandii.

źródło: PAP BIZNES/ fot. Polska Spółka Gazownictwa

Zobacz podobne

Dwie Morskie Jednostki Rakietowe trafią do Marynarki Wojennej RP

AB

Norweski gigant energetyczny będzie się starał o kolejne lokalizacje na Bałtyku

AB

Załoga ORP „Mewa” w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie