Polski Portal Morski
Aktualności

Elenger, z estońskiej grupy Eesti Gaas, rozpoczyna sprzedaż gazu w Polsce

Spółka Elenger, należąca do estońskiej grupy energetycznej Eesti Gaas, wchodzi na polski rynek gazu. W ciągu dwóch lat chce pozyskać klientów zużywających łącznie 1 TWh gazu ziemnego – poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Firma myśli też o rozwoju na rynku OZE, w tym biogazu.

Jak podano w komunikacie, Elenger rozpoczyna na polskim rynku działalność w trzech obszarach: sprzedaży gazu do klientów końcowych lub innych spółek handlujących paliwem, hurtowego obrotu gazem oraz eksportu i importu surowca z Litwy i jego ewentualnego transferu do Niemiec i na Słowację.

W pierwszym roku działalności w Polsce spółka planuje podpisanie do kilkudziesięciu umów, a w kolejnym – chce sprzedawać surowiec do ok. 100 klientów, zużywających łącznie 1 TWh gazu ziemnego.

„Ofertę skierujemy w pierwszej kolejności do przedsiębiorstw z sektora przemysłu i przetwórstwa rolno-spożywczego” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Marcin Płocharski, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskiej spółce Elenger.

Jak podano, estońska grupa w ciągu kilku tygodni od wybuchu wojny w Ukrainie dokonała pełnego przestawienia dostaw gazu z kierunku wschodniego na LNG z Zachodu. Obecnie sprowadzany jest on gazowcami z Norwegii i Stanów Zjednoczonych przez terminal pływający w Kłajpedzie na Litwie.

„Zainteresowanie naszą ofertą stale rośnie. Dlatego cały ładunek gazowca Isabella, który rozładował się właśnie w Kłajpedzie, przeznaczony będzie wyłącznie na potrzeby spółek Elenger oraz ich klientów w Polsce i innych państwach basenu Morza Bałtyckiego. W całym 2023 roku odbierzemy nawet pięć takich dostaw” – powiedział Marcin Płocharski.

Do tej pory estońska grupa współpracowała w zakresie dostaw z PGNiG. W 2022 r. odebrała kilka takich współdzielonych ładunków.

Elenger ma też plany związane z rozwojem na rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce.

„Patrzymy na rynek biogazu pozyskiwanego z odpadów rolnych, a także na perspektywy produkcji biometanu i bio LNG, powstającego po oczyszczeniu biogazu. Paliwa te mogą być z powodzeniem wykorzystywane w transporcie drogowym” – powiedział Płocharski.

Dodał, że Elenger rozważa także wejście na rynek instalacji fotowoltaicznych, ale decyzje o rozwoju na rynku OZE będzie podejmować w drugiej połowie 2023 r.

Polska spółka Elenger należy do estońskiej grupy energetycznej Eesti Gaas (z grupy kapitałowej Infortar), która w całym regionie obsługuje łącznie ponad 50 tys. klientów i jest największym w regionie, prywatnym dostawcą gazu. Sprzedaż w 2021 roku sięgnęła 12 TWh. Grupa działa w Estonii, Łotwie, Litwie i Finlandii.

źródło: PAP BIZNES/ fot. Polska Spółka Gazownictwa

Zobacz podobne

Ćwiczenia NATO w Kłajpedzie

BS

Synthos: powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy

AB

Krzysztof Zaremba: sytuacja Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia jest bardzo dobra

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie