Polski Portal Morski
Aktualności

Nie żyje żeglarz Felix Sienra. Legendarny olimpijczyk miał 107 lat

Felix Sienra, uznawany za najstarszego olimpijczyka na świecie, zmarł w wieku 107 lat. Jego śmierć została potwierdzona przez Urugwajski Komitet Olimpijski. W roku 1948 wystąpił w Londynie w igrzyskach olimpijskich w żeglarskiej klasie Firefly.

Sienra urodził się 21 stycznia 1916 roku. Jako 14-latek na żywo oglądał finał pierwszych piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w jego ojczystym Urugwaju w 1930 roku. Sam został jednak żeglarzem i wziął udział w igrzyskach olimpijskich w 1948 roku w Londynie. Na wodach Torbay, w klasie Firefly, zajął 6. miejsce na 21 startujących. Córka olimpijczyka w wypowiedzi dla serwisu informacyjnego Welt wyjaśniła, że jej ojciec czuł się dobrze i nie było żadnych niepokojących oznak. – Po prostu spokojnie zasnął w poniedziałek. Zdjął opaskę kapitana i wyszedł z łodzi – powiedziała Magdalena Sienra.

Zaledwie kilka tygodni temu – tuż przed swoimi 107. urodzinami przypadającymi 21 stycznia – udzielił gazecie wywiadu, wspominając swoje pełne wrażeń życie. Urugwajczyk mówił w nim m.in. o swoim zdrowiu i wielkiej pasji. – Czuję się dobrze, czuję się dobrze. Ale ja już nie wsiadam na żaglówkę. Ostatni raz to zrobiłem, kiedy skończyłem 100 lat. Odbyliśmy wtedy kilkudniową wycieczkę na rajską wyspę – powiedział Sienra.

Po śmierci Sienry były niemiecki jeździec, Wilhelm Buesing, jest najstarszym żyjącym olimpijczykiem. Zawodnik startujący w WKKW w igrzyskach Helsinki ’52 zdobył brązowy medal w konkursie indywidualnym i był drugi w rywalizacji drużynowej. Niemiec 2 marca będzie obchodził 102. urodziny.

źródło:TVP Sport/ fot.  MIGUEL ROJO/AFP/East NewsFélix Sienra

Zobacz podobne

Sasin: do końca roku do Polski przypłynie 11 mln ton węgla

BS

Castoro 10 kończy układanie Baltic Pipe w Danii

KM

Relacja płetwonurka z wyłowienia zwłok księdza Jerzego Popiełuszki

JS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie