Polski Portal Morski
Aktualności

Rosjanie wizualizują infrastrukturę energetyczną na Morzu Północnym, możliwe przygotowywanie sabotażu

Rosyjskie statki mapowały kable internetowe, gazociągi oraz farmy wiatrowe u wybrzeży Holandii – poinformowały w poniedziałek holenderskie służby wywiadowcze AIVD i MIVD. W ich ocenie może to oznaczać przygotowania do sabotażu infrastruktury energetycznej kraju.

„Służby wywiadowcze są w najwyższej gotowości” – powiedział Erik Akerboom, szef AIVD. Wyjaśnił, że rosyjskie jednostki zostały zauważone w pobliżu wiatraków na Morzu Północnym i ich celem było szpiegowanie infrastruktury morskiej Niderlandów.

Akerboom wskazał, że realne jest zagrożenie dla innych ważnych sektorów kraju, m.in. zaopatrzenia w wodę pitną. „Nie bez powodu wydalono z Niderlandów kilku rosyjskich szpiegów” – podkreślił szef wywiadu.

„Kreml podejmuje gorączkowe próby zdobycia informacji o UE i NATO poprzez szpiegostwo w Holandii” – poinformowały we wspólnym oświadczeniu przekazanym mediom AIVD i MIVD. W ich ocenie obiektem szczególnego zainteresowania Rosji pozostaje Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze.Źródło/PAP/fot.pixabay.pl

Zobacz podobne

Eksperci badają dno Bałtyku przed rozpoczęciem budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

BS

Port Gdańsk na największych targach wycieczkowych świata

KM

Rusza kolejna inwestycja w portach Szczecin-Świnoujście

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie