Polski Portal Morski
Aktualności

58. rocznica utworzenia 12 Dywizjonu Trałowców

Nieprzerwanie od 1 czerwca 1965 roku 12 Dywizjon Trałowców wypełnia szereg zadań z zakresu obrony przeciwminowej oraz zabezpieczenia logistycznego jednostek pływających na morzu i w porcie. Dziś dywizjon obchodzi 58. rocznicę swojego istnienia. 

Zgodnie z marynarską tradycją uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godzinie 08.00 podniesieniem wielkiej gali banderowej na okrętach dywizjonu. Następnie przeprowadzono uroczystą zbiórkę, w której uczestniczyli marynarze, pracownicy jednostki oraz zaproszeni goście. W czasie apelu przypomniana została historia dywizjonu oraz ludzi, którzy na przestrzeni ponad pół wieku służyli w tej jednostce. Następnie dowódca dywizjonu  komandor porucznik Sławomir Góra nawiązał do wyzwań, które stoją przed marynarzami w najbliższym czasie:

„Dziś dywizjon stoi przed nowoczesną zmianą pozyskania w swoje struktury jednych  z najnowocześniejszych jednostek obrony przeciwminowej projektu 258 typu Kormoran II […] Wobec czego dywizjon jako priorytet przyjął przygotowanie przyszłych załóg do objęcia obowiązków na nowo budowanych jednostkach, które już w 26-27 roku zasilą dywizjon. Przedstawione przeze mnie zmiany sytuują dywizjon w gronie perspektywicznych jednostek Marynarki Wojennej. Dają one szereg nowych możliwości w budowaniu gwarancji bezpieczeństwa państwa szczególnie w aspekcie bezpieczeństwa morskiego.”

W trakcie swojego przemówienia zastępca dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Jarosław Kukliński, podkreślił że siły 12 Dywizjonu Trałowców stale udowadniają swoje świetne wyszkolenie prowadząc działania minowe i przeciwminowe, w trakcie ćwiczeń krajowych i międzynarodowych. Przypomniał również, że przed dywizjonem spore wyzwania, w tym przygotowanie załóg do sprawnego wcielenia nowych jednostek, które niebawem trafią do 12 Dywizjonu Trałowców. Zwrócił również uwagę na profesjonalizm i zaangażowanie sztabu i całego stanu osobowego jednostki dowodzonej przez komandora porucznika Sławomira Górę.

Źródło/fot.: por. mar. Łukasz Koziarski/8. Flotylla Obrony Wybrzeż

Zobacz podobne

„Rzeczpospolita”: Na naszych oczach tworzy się silny koncern multienergetyczny

BS

Pływający od XIX w. prom „Gryfia” uratowany. Został wpisany do rejestru zabytków ruchomych

BS

3 mld zł dokapitalizowania dla Gaz-Systemu, Baltic Pipe i terminalu LNG w Świnoujściu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie