Polski Portal Morski
Aktualności Historia Żegluga

Początek nowego rozdziału w dziejach rzeki- Wisły

Pierwsze próby wprowadzania statków parowych na Wisłę miały swój początek już na początku XIX wieku. Jednostki nazywane wówczas paropływami wzbudzały podziw i sensację.Na początku kilka jednostek sprowadzono z Anglii i Francji, jednakże przedsięwzięcie okazało się bardzo trudne do zrealizowania, ponieważ Wisła jako rzeka nieuregulowana stwarzała bardzo trudne warunki. Zadanie utrudniał także fakt, iż sprowadzane w tamtych czasach jednostki, były projektowane na wzór morski i cechowały się dużym zanurzeniem.

Wybuch powstania listopadowego przerwał realizację wszelkich planów i zahamował rozwój żeglugi parowej na Wiśle. 1848 rok był rokiem przełomowym- kiedy została utworzona Spółka Żeglugi Parowej, a na jej czele stanął majętny hrabia Andrzej Zamoyski. Zorganizowano przedsiębiorstwo żeglugowe, które pod wieloma różnymi nazwami przetrwało do 1871 roku. Andrzej Zamoyski wybudował w warszawskim Solcu „Warsztaty Żeglugi parowej” i zadecydował, że parowce będą budowane w kraju.

W warsztatach powstawały dwa bliźniacze parostatki, które zapoczątkowały świetlany okres żeglugi pasażerskiej. Były to „Płock” i „Włocławek”. Ich wygląd, dane techniczne, pierwsze rejsy i chrzty były szeroko komentowane w ówczesnej prasie.

Parostatek „Włocławek” był w służbie od 1852 roku jako paropław nr 9. W dniu 2 czerwca 1853 roku odbył się jego chrzest pod nazwą Włocławek przy nabrzeżu na wysokości wylotu ul. Gdańskiej. Na zdjęciu, w tle widoczna zabudowa bulwarów z wieżą kościoła św. Jana. Poświęcenie jednostki było ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności. Uroczystość zgromadziła liczne grono mieszkańców miasta, przedstawicieli władz, duchowieństwa oraz innych gości. Podczas ceremonii odbyły się modlitwy i ceremonia poświęcenia, mające na celu błogosławieństwo statku i jego załogi.

„Włocławek nr 9” odgrywał istotną rolę w rozwoju transportu wodnego na Wiśle. Statek służył głównie do przewozu towarów i pasażerów między różnymi portami na Wiśle, przyczyniając się do szybszego i bardziej efektywnego transportu.

Statek był wyposażony m.in. w pokład spacerowy, restaurację i jadalnię, salonik, buduar dla kobiet oraz kabiny pasażerskie. Oprócz załogi zatrudniał również orkiestrę.

źródło: MEDIA/ fot. wikipedia

Zobacz podobne

Rosja: podniesienie bandery na dwóch nowych okrętach

JJ

45-lecie Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. – POLFERRIES

MZ

PŻM: 50 mln zł na remonty statków w polskich stoczniach

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie