Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Historia Ministerstwo Żegluga

Gliński: po 45 latach jacht „Mazurek” jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim

Po 45 latach jacht „Mazurek” jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim; to trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie realizowany program edukacyjny – powiedział w sobotę wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Podczas uroczystości powitania w Gdańsku „Mazurka” – którego nowym armatorem jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – wicepremier przypomniał, że na tym jachcie kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz w latach 1976-78 jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła kulę ziemską. „Mam nadzieję, że m.in. przez to, że +Mazurek+ stanie się pływającym eksponatem Narodowego Muzeum Morskiego, będziemy mogli o tym więcej mówić i propagować także w sensie edukacyjnym wielkie dokonania polskiego żeglarstwa. Myślę, że to jest nam wszystkim potrzebne” – powiedział.

„Morze wychowuje specyficznie, morze hartuje charaktery, na morzu nie można oszukiwać, bo to się zawsze mści i dlatego żeglarstwo jest tak pięknym sportem i jest tak ważne” – dodał.

Minister kultury podkreślił, że „po 45 latach +Mazurek+ jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim”. „To jest trzecia jednostka tego typu, historyczna, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie szkolenie, tutaj będzie realizowany program edukacyjny. I także to się dokłada do naszego projektu, który się coraz bardziej rysuje na horyzoncie, czyli powołania kolejnego oddziału, bo budujemy oddział Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie” – zwrócił uwagę.

Dodał, że obiekt zostanie otwarty dla turystów najprawdopodobniej wiosną 2024 r.

„Ale kolejny oddział, który planujemy (…), to jest oddział właśnie poświęcony żeglarstwu. Wreszcie będziemy mieli Muzeum Żeglarstwa Polskiego z prawdziwego zdarzenia, oddział najprawdopodobniej we Władysławowie. To zależy oczywiście od współpracy z władzami miasta. My jesteśmy otwarci na to. Eksponaty – jak państwo widzicie – są, a nawet przypływają nowe, więc mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli cieszyć się z takiego miejsca” – podsumował Gliński.

Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dr Robert Domżał podkreślił w rozmowie z PAP, że to wielki moment zarówno dla muzeum, jak i dla mieszkańców.

„Cieszymy się, że po 45 latach ten piękny jacht wreszcie zacumował w swoim porcie macierzystym” – zaznaczył.

„Przede wszystkim musimy go wyremontować, być może będziemy mieli do wymiany silnik, musimy zadbać też o wnętrze jachtu. Natomiast w perspektywie kolejnego roku i kolejnych lat będziemy się starali, żeby brał on udział w edukacji morskiej, żeby brał udział w rejsach szkoleniowych, żeby razem z wystawami mówiącymi o polskim żeglarstwie promował nasze muzeum i Polskę na pewno nad Bałtykiem, a może i dalej” – powiedział dyrektor NMM.

Mąż kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, a zarazem konstruktor jachtu, kpt. Wacław Liskiewicz przypomniał, że 18 czerwca 1978 roku „Mazurek” wpłynął triumfalnie do Gdańska i zacumował przy Zielonej Bramie.

„Teraz, po 45 latach wraca również do Gdańska, wraca w tych samych kolorach i barwach, wraca też triumfalnie z portem macierzystym Gdańsk na rufie. Opłynął cały świat, prezentował naszą banderę w wielu egzotycznych portach, a na stateczniku wiatrowym samosteru miał wymalowane pierwsze takty Mazurka Dąbrowskiego. Teraz tutaj w muzeum będzie można go oglądać, zwiedzać, pływać na nim. Po 45 latach historia się zamknęła – powrót nastąpił” – podkreślił.

Historyczny rejs na jachcie „Mazurek”, zbudowanym specjalnie pod kątem planowanego wyczynu, rozpoczął się 28 marca 1976 roku w Las Palmas. Trasa rejsu przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Po dwóch latach, 20 marca 1978 roku, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zamknęła pętlę rejsu dookoła świata w pobliżu wysp Zielonego Przylądka.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz do końca życia pływała i popularyzowała żeglarstwo. Zasiadała w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy, była członkiem Komisji Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. Za swoją działalność została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, a także Srebrnym Medalem Ministerstwa Sportu i Młodzieży Republiki Francji.

Za rejs z 1978 roku żeglarka otrzymała najważniejsze polskie wyróżnienie żeglarskie – Srebrny Sekstant, a za całokształt żeglarskich osiągnięć, w szczególności za to, że jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła kulę ziemską – Super Kolosa (2008).

Jej wyczyn został również wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Chojnowska-Liskiewicz była też członkinią elitarnego nowojorskiego The Explorers Club.

Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zmarła w nocy z 12 na 13 czerwca 2021 roku.

Źródło/ PAP/ Fot. Twitter / Piotr Gliński

Zobacz podobne

Naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”: Marynarka Wojenna czeka na okręty podwodne

BS

Forum okrętowe: Rozwój krajowych armatorów i stoczni niezbędny dla bezpieczeństwa Polski

BS

Litewskie wojsko rozpoczyna ćwiczenia z NATO w rejonie Morza Bałtyckiego

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie