Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Polska Grupa Zbrojeniowa w II fazie Programu Wisła

Polska Grupa Zbrojeniowa kontynuuje współpracę z partnerami amerykańskimi w ramach realizacji kolejnej fazy programu Wisła. Elementem tych działań jest współpraca w zakresie produkcji komponentów i podzespołów do radarów LTAMDS oraz kompetencji do ich serwisowania.

6 czerwca br. w Andover (Massachusetts) reprezentanci spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej zaangażowanych w realizację zobowiązań offsetowych do II fazy programu Wisła podpisali listy intencyjne o współpracy z Raytheon Technologies – jednym z amerykańskich koncernów uczestniczących w programie Wisła. Listy dotyczyły programu offsetowego dla radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor). Współpraca dotyczyć będzie zbudowania kompetencji w wybranych spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej do produkcji komponentów i podzespołów do radarów LTAMDS oraz kompetencji do ich serwisowania.

– Nasza wizyta w siedzibie firmy Raytheon Technologies to nie tylko okazja do podsumowania dobrej dotychczasowej współpracy, ale także potwierdzenie, że pracujemy już wspólnie nad kolejnym etapem programu obrony powietrznej Wisła. Kolejny obszar współpracy z naszym amerykańskim partnerem pozwoli na udział spółek PGZ w produkcji radarów LTAMDS w ramach drugiej fazy programu Wisła., które docelowo będą interoperacyjne z naszymi rodzimymi rozwiązaniami w postaci radarów wstępnego wykrywania celów P-18PL i radarów pasywnej lokacji PET/PCL Podobnie jak w pierwszej fazie, przy współpracy ze wszystkimi naszymi amerykańskimi partnerami, dostarczać będziemy na potrzeby kolejnych polskich baterii Patriot m.in. wszystkie pojazdy specjalistyczne w tym samochody transportowo-załadowcze, kabiny dowodzenia, a także mobilne węzły łączności i wspomniane radary. Dzięki polsko-amerykańskiej współpracy w programie Wisła, w tym z Raytheon Technologies, Polska Grupa Zbrojeniowa uzyskuje nowe zdolności i umacnia swój wkład w rozwój polskiej tarczy antyrakietowej – podkreślił prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.


– Byliśmy zaszczyceni mogąc gościć prezesa PGZ, Pana Sebastiana Chwałka oraz przedstawicieli spółek PGZ w naszym zakładzie, aby podpisać listy intencyjne dotyczące współpracy w ramach programu offsetowego dla drugiej fazy programu Wisła – powiedział Tom Laliberty, prezes działu operacji lądowych i obrony powietrznej w Raytheon Technologies. W miarę postępu prac w programie Wisła i przejścia do drugiej jego fazy zobowiązaliśmy się do rozszerzenia zakresu naszego partnerstwa z PGZ i polskim przemysłem, wykorzystując sprawdzone zdolności naszych polskich partnerów z branży. Współpraca w ramach radaru LTAMDS zwiększy potencjał spółek PGZ, które będą jednymi z pierwszych globalnych dostawców rozwiązań związanych z tym rewolucyjnym systemem radarowym.

Nowy dookólny radar zapewni Polsce większą zdolność wykrywania różnorodnych i zaawansowanych zagrożeń lotniczych czy rakietowych, a podpisanie listów intencyjnych jest przykładem doskonałej współpracy, która zmierzać będzie do włączenia spółek PGZ w realizację produkcji elementów radaru LTAMDS pod kątem potrzeb Sił Zbrojnych RP.

We współpracę z Raytheon Technologies związaną z radarem LTAMDS będą zaangażowane następujące spółki Konsorcjum PGZ-Wisła: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A.

Źródło: PGZ Fot.: Lockheed Martin

Zobacz podobne

Pierwsza w tym roku dostawa do Terminala LNG w Świnoujściu

KM

Młodzi strażacy odkrywają tajemnice Portowej Straży Pożarnej w Porcie Szczecin-Świnoujście

PL

Grudzień ’70. Wojsko strzela do stoczniowców w Szczecinie

JS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie