Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Środowisko

Wojewoda zachodniopomorski: na tę chwilę Odra jest bezpieczna

Na tę chwilę Odra jest bezpieczna – mówię o odcinku, za który odpowiadam, a więc o odcinku zachodniopomorskim – powiedział w czwartek wojewoda Zbigniew Bogucki. Ocenił też, że obecnie sytuacja hydrologiczna w regionie „nie jest najlepsza”.

Wojewoda zapewnił, że od ubiegłorocznego kryzysu na Odrze prowadzone są nie tylko analizy, ale również działania prewencyjne i monitorujące.

„Jeśli chodzi o zachodniopomorski odcinek Odry od granicy z województwem lubuskim, funkcjonują cztery stałe miejsca poboru próbek do analiz. Próbki pobierane są dwa razy w tygodniu. Raz w tygodniu ze wszystkich tych czterech miejsc woda analizowana jest pod kątem obecności złotej algi” – powiedział podczas czwartkowego briefingu prasowego Bogucki.

Podkreślił, że w żadnym z badań nie stwierdzono obecności siedlisk złotej algi na terenie województwa. Dodał, że w okolicach Widuchowej funkcjonuje też stacja mobilna badająca parametry wody. Zaznaczył, że parametry fizykochemiczne wody również nie odbiegają od tych, jakie zwykle notowane są w rzece.

„Dzisiaj Odra, nie tylko na odcinku zachodniopomorskim, ale w całym jej biegu – moim zdaniem, patrząc na liczbę punktów i liczbę pobranych próbek, a od kryzysu tych próbek zostało pobranych ponad 50 tys. na całej Odrze – jest niewątpliwie najlepiej monitorowaną rzeką w Europie” – mówił wojewoda.

Dodał, że „doświadczenia ogólnoświatowe” wskazują, iż „nikt z tym problemem nie jest sobie w stu procentach poradzić”. „Tam, gdzie wystąpiła złota alga ten problem powraca z różną intensywnością, ale trzeba z nim właściwie nieustannie walczyć” – mówił Bogucki.

Zaznaczył, że monitorowanie i intensywne działania są w stanie przerwać wtórne zakażanie rzeki, gdy martwe organizmy rozkładają się w wodzie i powodują negatywne konsekwencje dla ekosystemu.

Podkreślił, że straż pożarna, wiodąca służba w przypadku kryzysu na Odrze „jest przygotowana do tak samo intensywnego, a może bardziej intensywnego działania niż w zeszłym roku”.

„Jeżeli mówimy o takich masach wody, jakie znajdują się na terenie województwa zachodniopomorskiego, gdyby doszło do tzw. przyduchy, a więc braku tlenu, niewystarczającej jego ilości dla organizmów żywych, to możemy temu zaradzić, ale punktowo” – powiedział wojewoda. Jak wskazał, „nie ma takich możliwości technicznych, aby ten proces odwrócić”.

Zauważył też, że ze względu na wyższe temperatury od ponad miesiąca i małą ilość opadów w Zachodniopomorskiem obecnie „sytuacja hydrologiczna nie jest najlepsza, co też powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia kryzysu w jakiejś skali”.

Wojewoda zapewnił, że sprawdzanie stanu rzeki pozwoli działać natychmiast, jeśli pojawią się niepokojące sygnały.

Źródło/ PAP/ Fot.: Polska Morska

Zobacz podobne

Załoga śmigłowca W-3WARM z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziła akcje ratowniczą w rejonie Bornholmu

PL

Budowa nabrzeża T3 w Porcie Gdańsk to kolejny kamień milowy w rozwoju polskiej gospodarki morskiej

AB

Gaz-System i litewski operator gazociągów planują połączyć swoje systemy przesyłowe

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie