Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

UE: postęp w zrównoważonym rybołówstwie

Zrównoważony charakter rybołówstwa UE poprawił się dzięki zmniejszeniu przeławiania stad, jednak potrzebne są dalsze wysiłki, aby zapewnić odporność działalności połowowej i poprawę stanu zasobów rybnych – podkreślono w dokumencie.

Komunikat Komisji „Zrównoważone rybołówstwo w UE: aktualna sytuacja i kierunki na rok 2024″, oparty na niezależnych ocenach naukowych, przedstawia kierunki wniosków Komisji dotyczących uprawnień do połowów na rok 2024 i rozpoczyna proces konsultacji z zainteresowanymi podmiotami. Wnioski będą miały na celu utrzymanie stad, które osiągnęły zrównoważony poziom już na tych poziomach, oraz pomoc w odbudowie innych stad ryb.

Z komunikatu wynika, że stada ryb w północno-wschodnim Atlantyku zasadniczo mieszczą się w zdrowych granicach, a najnowsza ocena wskazuje na najlepsze jak dotąd wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju. Szczególnie pozytywnym przykładem jest Zatoka Biskajska, która w najnowszej ocenie z 2021 r. stała się pierwszym obszarem morskim UE, w którym nie doszło do przełowienia stad. 

W Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym, podczas gdy stada powoli stają się zdrowsze, śmiertelność połowowa nadal stwarza trudności. Wskaźnik śmiertelności połowowej w 2020 r., zgodnie z najnowszymi dostępnymi danymi, jest jak dotąd najniższy, ale nadal jest o 71 proc. wyższy od zalecanego wskaźnika zrównoważonego rozwoju.

Sytuacja w Morzu Bałtyckim pozostaje trudna, ponieważ presje inne niż rybołówstwo wpływają na populacje ryb. Komisja będzie nadal podejmować środki mające na celu zaradzenie wszelkim różnym presjom wywieranym na stada ryb i pomoc w poprawie stanu ekosystemów Morza Bałtyckiego.

Wg Komisji agresja wojskowa Rosji na Ukrainę wywarła wpływ na rybołówstwo UE na kilka sposobów, zwłaszcza na Morzu Czarnym. Doprowadziło to do trwających zakłóceń działalności połowowej i przepływów handlowych, miało wpływ na opinie naukowe i niektóre negocjacje na szczeblu międzynarodowym.

Komisja zachęca się państwa członkowskie, komitety doradcze, sektor rybołówstwa, organizacje pozarządowe i zainteresowanych obywateli do dzielenia się swoimi opiniami na temat aktualnej sytuacji i przyszłych kierunków w zakresie uprawnień do połowów na 2024 r. w ramach  internetwych konsultacji społecznych, które potrwają do 9 sierpnia br.

Po konsultacjach społecznych Komisja przedstawi swoje propozycje rozporządzeń w sprawie uprawnień do połowów na 2024 r.: na Atlantyku i Morzu Północnym, Morzu Bałtyckim oraz Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Wnioski będą uwzględniać plany wieloletnie i będą oparte na opiniach naukowych dostarczonych przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES), a także na analizie ekonomicznej przedstawionej przez Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF). We wnioskach uwzględnione zostaną również dostosowania wynikające z wdrożenia obowiązku wyładunku.

Wreszcie Rada UE omówi propozycje Komisji i podejmie decyzję w sprawie kwot połowowych na 2024 r. na swoich posiedzeniach w październiku i grudniu tego roku.

Co roku Komisja publikuje komunikat, w którym przedstawia aktualne informacje na temat stanu łowisk UE oraz inicjuje konsultacje społeczne na temat obecnej sytuacji i przyszłych kierunków uprawnień do połowów na nadchodzący rok.

Źródło: KE Fot.: Pixabay

Zobacz podobne

Uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej

Autor

Dzieci z wizytą na okrętach

BS

NATO bezpieczniejsze dzięki bazie w Polsce

JS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie