Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Szef BBN: rośnie świadomość znaczenia Bałtyku

Transport towarów, w tym sprzętu wojskowego i nośników energii, a także wojna w Ukrainie przyczyniają się do wzrostu świadomości znaczenia Bałtyku – powiedział w czwartek szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera podczas VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego

W odbywającym się w czwartek w Warszawie VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego uczestniczyli także m.in. przewodniczący sejmowej komisji obrony Michał Jach (PiS) i wiceszef MON Michał Wiśniewski.

„Jak to możliwe, że rola morza, tak krytyczna z punktu bezpieczeństwa państwa, przez tak wiele lat postrzegana była przez pryzmat głównego dobra, jakim jest turystyka” – pytał Siewiera.

Stwierdził, że świadomość znaczenia Bałtyku wzrosła dzięki takim instalacjom jak gazociąg Baltic Pipe, terminale produktów naftowych i gazu ziemnego oraz transportom sojuszniczego uzbrojenia, a także „przez obserwację tego, jak cierpi państwo odcięte od morza, jak cierpi państwo, które na skutek wojny minowej zostało odcięte od możliwości wymiany towarów”.

„Dziś ten Bałtyk wzrasta i wzrastać będzie w świadomości polityków, dowódców, również tych z wojsk lądowych, obywateli, będzie wzrastał wraz z każdą kolejną turbiną wiatrową, kotwiczoną w morskim dnie, z każdą fregatą” – powiedział szef BBN. Wyraził nadzieję, że program budowy fregaty Miecznik będzie postępował bez opóźnień. Zwrócił uwagę na znaczenie programu nowego okrętu podwodnego Orka. „Będziemy wspierać partnerów, by te projekty doprowadzić do końca” – zadeklarował.

Jach wyraził przekonanie, że coroczne forum przyczyniło się do zrozumienia w społeczeństwie i wśród polityków potrzeby funkcjonowania nowoczesnej marynarki wojennej. Jak mówił, przed laty w dyskusjach o bezpieczeństwie, „nierzadko padało pytanie”, o zasadność utrzymywania kosztownych sił morskich w kraju narażonym na zagrożenia lądowe, nie zdawano sobie sprawy z zadań marynarki wojennej w czasie pokoju i kryzysu. „Od kilku lat nie słyszę już takich głosów” – powiedział.

„Jesteśmy zobowiązani stać na straży naszego morza, posiadając odpowiednio przygotowaną marynarkę wojenną” – napisał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w liście odczytanym przez Wiśniewskiego. „Wojna w Ukrainie pokazała, jak ważny jest swobodny import surowców energetycznych przywożonych drogą morską, jak istotne jest zachowanie wolności i bezpieczeństwa żeglugi oraz zabezpieczenie infrastruktury krytycznej i innych kluczowych instalacji podwodnych” – dodał.

W organizowanym przez Zarząd Targów Warszawskich Forum uczestniczą przedstawiciele wojska, straży granicznej, administracji morskiej, portów, przemysłu i think tanków specjalizujących się w kwestiach bezpieczeństwa.

Źródło/ PAP/ Fot. pixabay.com

Zobacz podobne

 Rosja zgromadziła na Morzu Czarnym co najmniej 8 okrętów wyposażonych w pociski manewrujące

BS

PERN pełnoprawnym uczestnikiem rynku mocy

BS

„Rossijskaja Gazieta”: Zieloni w rządzie Niemiec mogą opóźnić start Nord Stream 2

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie