Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV

Produkcja w fabryce Polimery Police ruszy w tym tygodniu

W czwartek 22 czerwca oficjalnie rozpocznie się produkcja polipropyleniu w nowej fabryce Grupy Azoty – Polimery Police. Zakład przemysłowy tego typu będzie największy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Projekt Polimery Police realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins S.A. to budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, morski terminal przeładunkowo-magazynowy, a także infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Terminal umożliwi dostawy dwóch kluczowych surowców do inwestycji, tj. propanu i etylenu. W polickim gazoporcie zbudowano trzy zbiorniki – dwa na propan o pojemności 40 tys. m³ każdy i jeden na etylen o pojemności 12 tys. m³.

Propan i etylen będą przechowywane w kriogenicznych zbiornikach w stanie płynnym, przy ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego i w temperaturze wrzenia -42 st. C (propan) i -104 st. C (etylen). 

Polimery Police, realizowane przez Polyolefins, spółkę celową Grupy Azoty, to inwestycja, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.

Celem projektu, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dol., jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie.

Azoty zaznaczyły, że na koniec stycznia br. przeprowadzonych zostało 100 proc. odbiorów prac budowlano-montażowych w systemach procesowych i nieprocesowych instalacji pomocniczych.

Spółka podała też, że nowo produkowane tworzywa pod marką handlową Gryfilen będą charakteryzować się bardzo niską zawartością substancji lotnych i nie będą zawierać ftalanów, bisfenolu A, czyli tzw. BPA. Zapewnią także brak przenikalności smaków i zapachów, a to cecha szczególnie istotna w zastosowaniach w przemyśle spożywczym.

Ze względu na unikalne właściwości produktu i zróżnicowany asortyment, nowy produkt Gryfilen znajdzie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in.: w produkcji opakowań i towarów konsumpcyjnych (folie spożywcze, opakowania sztywne, pojemniki na żywność), artykułach gospodarstwa domowego, budownictwie (rury, włókna) czy przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym” – wskazała Grupa Azoty.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych; zajmuje się też produkcją takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. 

Źródło: PAP Fot.: Grupa Azoty

Zobacz podobne

Elektrownia Wiatrowa Baltica-1: zawarta umowa o przyłączenie do sieci przesyłowej

AB

Nowy prezes spółki Port Gdański Eksploatacja

KM

NATO rozpoczęło ćwiczenia „Neptun Shield 2022”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie