Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Porty

Wiceminister Gróbarczyk: mam nadzieję, że za 10 lat podwoimy wyniki przeładunków w portach

Za 10 lat podwoimy wyniki przeładunków w portach i osiągniemy 260 mln ton – przewiduje wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. We wtorek na 10. Kongresie Morskim mówił, że jedną z ważniejszych planowanych inwestycji będzie budowa nowego toru podejściowego w Świnoujściu.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury podczas odbywającego się w Szczecinie 10. Międzynarodowego Kongresu Morskiego podkreślił, że jedną z najważniejszych planowanych inwestycji będzie budowa nowego toru podejściowego do portu w Świnoujściu.

Nowy tor ma zapewnić możliwość dotarcia do portu w Świnoujściu największym statkom, które mogą wchodzić na Bałtyk – o długości 400 m, szerokości ponad 60 m i zanurzeniu do 15 m.

Mówiąc o branży stoczniowej wiceminister nawiązał do programu Batory, zakładającego budowę promów dla Polskiej Żeglugi Morskiej i Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Jak dodał, pierwszy prom „w zasadzie jest już gotowy, jeśli chodzi o kadłub, rozpoczyna się jego wyposażanie”.

„Wszystko odbywa się zgodnie z planem, na to wszystko mamy finansowanie” – mówił wiceszef MI. Zwrócił uwagę, że wiąże się to m.in. z rozbudową mocy produkcyjnych czy naprawczych w stoczni Gryfia. Nawiązując do morskiej energetyki wiatrowej podkreślił natomiast znaczenie nauki i edukacji kadr w tym zakresie.

„Przygotowanie nowych pracowników, studentów, techników, cała branża, która musi się dzisiaj zjednoczyć wokół uczelni, szkół średnich (…) – to nowy obszar, który dostarczy i musi dostarczyć tysięcy miejsc pracy i wierzę, że to zostanie zrealizowane” – mówił wiceminister.

Przewidując przyszłość branży morskiej w ciągu najbliższych 10 lat Gróbarczykodniósł się do żeglugi śródlądowej, która – jak mówił – „będzie zupełnie inna niż ta, która była historycznie”, a zespolenie tego zakresu z rozwojem portów będzie „kluczowe”.

„I tutaj małe proroctwo, na które sobie pozwolę: za dziesięć lat, mam nadzieję, podwoimy wyniki przeładunków w portach, a więc osiągniemy 260 mln ton” – powiedział wiceminister infrastruktury.

Żródło: PAP Fot.: Port Gdynia

Zobacz podobne

183. dostawa LNG do Terminalu w Świnoujściu

KM

Projekt Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pn. „MS Piłsudski – badanie strat wojennych” zakwalifikował się do programu MKiDN

PL

Bezpieczeństwo i redukcja gazów cieplarnianych. Nowe rozwiązanie dla ultradużych kontenerowców

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie