Polski Portal Morski
Aktualności

Gaz-System: rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o dostawy LNG

Rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o dostawy LNG – zapowiada operator systemu przesyłu gazu Gaz-System. Dodano, że od początku funkcjonowania terminala w Świnoujściu przyjęto w nim 243 dostawy LNG i przetłoczono do Krajowego Systemu Przesyłowego – 24,2 mld m sześc. gazu.

Gaz-System poinformował na platformie X dawniej Twitter, że rokrocznie liczba dostaw i ilość przetłoczonego gazu z terminala LNG w Świnoujściu zwiększa się. „Rok 2023 będzie rekordowy” – zapowiedziała spółka.

Gaz-System poinformował, że od początku funkcjonowania Terminala LNG w Świnoujściu przyjął on 243 dostawy LNG (skroplonego gazu ziemnego – PAP). „Dostarczono 44 mln m sześc. LNG. Od początku funkcjonowania terminala przetłoczyliśmy 24,2 mld m sześc. gazu do Krajowego Systemu Przesyłowego. Ponad 1 mln m sześc. LNG wyjechało 24 800 cysternami” – podała spółka.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska dodała w czwartek również na platformie X, że od początku roku do końca lipca 2023 r. załadowano w terminalu 4200 cystern, podczas gdy w podobnym okresie 2022 r. było to 3100, a w 2021 r. 3300 cystern.

Gaz-System podaje, że decyzja o budowie gazoportu zapadła w 2006 r. Budowa terminala została uznana przez Radę Ministrów za inwestycję strategiczną dla Polski. Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu eksploatowany jest od 2016 roku. Obecna zdolność regazyfikacyjna terminalu wynosi 6,2 mld sześc. rocznie. Na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 tys. m sześc. każdy.

Wskazano, że powstanie terminalu w Świnoujściu pozwoliło na odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, co przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Źródło/PAP/fot.PAP

Zobacz podobne

Zlot wyścigowych morskich łodzi motorowych – coroczny Poker Runs Germany – Trzebież.

MZ

OTL podpisała umowę współpracy z Grupą Rhenus

BS

Holownik H-3 Leszko opuścił Stocznię Remontową Shipbuilding

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie