Polski Portal Morski
Aktualności

Świnoujście otrzymało 20 mln zł rekompensaty

Są dodatkowe pieniądze od Gaz-Systemu dla Świnoujścia. 20 milionów złotych dostanie miasto na inwestycje. To rekompensata za wydzielenie strefy ochronnej wokół terminala LNG.

W związku z decyzją wojewody zachodniopomorskiego o wydzieleniu strefy ochronnej, zamknięta została ul. Ku Morzu. Ta prowadzi m.in. do latarni morskiej i plaży.

Za 20 milionów złotych mają powstać trzy kluczowe inwestycje, które ułatwią życie mieszkańcom i turystom. Pierwsza z nich, która ma rozpocząć się jeszcze przed tegorocznym sezonem, to utwardzenie drogi tymczasowej do plaży.

Druga to remont przystani niedaleko latarni. Droga wodna będzie bowiem jednym ze sposobów, aby dotrzeć do zabytku.

Z kolei trzecia inwestycja to budowa drogi wraz z chodnikami i ścieżką rowerową, która ma docelowo zastąpić ul. Ku Morzu. Na wytyczeniem tej trasy pracują m.in. przedstawiciele operatora i władze Świnoujścia.

Operator terminala do kasy Świnoujścia odprowadza rocznie ponad 40 milionów złotych podatku od nieruchomości. W związku z rozbudową gazoportu, od przyszłego roku będzie to ponad 60 mln zł.

Infrastruktura zapewnia Polsce 1/3 zapotrzebowania na gaz rocznie, poza tym w Świnoujściu odbierany jest też surowiec dla państw Europy Wschodniej.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Kolejny rekord w Terminalu w Świnoujściu

BS

Transport w pandemii. Jak sektor TSL radzi sobie w 2022 roku?

BS

Szwecja i Niemcy będą współpracować na rzecz bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego

KM

1 komentarz

ArtM 20 kwietnia 2023 at 06:44

Kłamstwo! Decyzja jeszcze nie zapadła, miasto nie ma tych pieniędzy, a dojście do plaży będzie budowane dopiero w Lunowie.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie