Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Czapki z głów, oficerowie

Okres wytężonej nauki na Akademii Marynarki Wojennej mają już za sobą. W sobotę, 1 lipca 90 absolwentów uczelni złożyło ślubowanie na pokładzie Błyskawicy. Przed nimi oficerska służba w Marynarce Wojennej, do której przygotowywali się przez pięć lat. Czapki z głów, oficerowie! W przenośni i dosłownie – po uroczystości młodzi oficerowie wyrzucają w górę radośnie czapki. To dla dotychczasowych studentów symbol przejścia, początku nowego życia z zachowaniem w pamięci wartości akademickich.

Nie tylko marynarskie czapki wystrzeliły w górę, by uczcić promocję na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Wcześniej wystrzeliły trzykrotnie armaty Błyskawicy, na pokładzie której odbyła się sobotnia ceremonia, rozpoczęta od podniesienia flagi państwowej i odegrania hymnu narodowego. To ważne wydarzenie w życiu podchorążych i uczelni, godne specjalnej oprawy.

Do promocji na pierwszy stopień oficerski przystąpiło 90 absolwentów, w tym 16 kobiet. Z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego – 25, z Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego – 32 oraz z Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich – 33.

– Na ten moment czekali 1795 dni. Przez 5 lat kształcili się, odbywali praktyki na morzu i nabywali marynarskich szlifów. Wszystko po to, aby spełnić swoje marzenie i wstąpić w szeregi Marynarki Wojennej i wszystkich Sił Zbrojnych – mówił rektor – komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.

Po meldunku o gotowości rozpoczęcia uroczystości i przemówieniu rektora – komendanta AMW zaczęła się promocja i ślubowanie młodych oficerów. Kolejno wchodzili po trapie na pokład okrętu, by przyklęknąć na prawe kolano i przyjąć lekkie uderzenie pałasza na lewe ramię oraz usłyszeć słowa wiceadmirała Krzysztofa Jaworskiego, dowódcy Centrum Operacji Morskich: „W imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej mianuję panią / pana podporucznikiem Marynarki Wojennej”. Rektor – komendant AMW wręczył każdemu nowo promowanemu oficerowi kordzik oficerski, który będzie im od tej pory przysługiwał do ubioru galowego. Uroczystość zakończyła defilada wszystkich pododdziałów z Orkiestrą MW ze Świnoujścia.  

Dzień wcześniej, w piątek 30 czerwca w Audytorium Biblioteki Głównej AMW absolwenci otrzymali dyplomy ukończenia studiów 2. stopnia oraz patenty oficerskie. Tego dnia odsłonięto także tablicę pamiątkową „Promocja 2023”, umieszczoną wśród tablic zawierających absolwentów AMW od początku powstania uczelni.

Źródło: https://www.gdynia.pl/ Fot.: Krzysztof Miłosz / AMW

Zobacz podobne

Bułgaria otrzymała po raz pierwszy gaz skroplony z Norwegii

KM

Szef sztabu SNMG1 o służbie w NATO

BS

Stocznia w Szczecinie bez pomocy miasta. Radni apelują do Prezydenta o działania

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie