Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV

Gdynia SailingDays. Medale mistrzostw Europy nie dla Polaków

W poniedziałek w Gdyni zakończyły się mistrzostwa Europy juniorów w klasach 420 i 470. Była to pierwsza impreza rangi mistrzowskiej podczas tegorocznej edycji Gdynia SailingDays. Polacy zakończyli rywalizację bez medali, ale zaprezentowali się z dobrej strony. W obu klasach na starcie stanęło 208 załóg z ponad 20 krajów.

W olimpijskiej klasie 470 w imponującym stylu złoty medal wywalczyli Matisse Pacaud i Lucie De Gennes. Francuzi potwierdzili supremację w tej kategorii wiekowej – w zeszłym roku zostali mistrzami świata i Europy. Obrońcy tytułu wygrali siedem z 11 wyścigów i już przed ostatnim, podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym, zapewnili sobie pierwsze miejsce.Na 10. pozycji zakończyli rywalizację Zofia Korsak i Franciszek Borys (MKS Dwójka Warszawa / YKP Gdynia).

– Za nami ciężkie regaty, pełne wzlotów i upadków. 10 miejsce nie jest złe, ale liczyliśmy na więcej, zwłaszcza że startowaliśmy u siebie w domu, na akwenie, który znamy.Szkoda kilku błędów, które popełniliśmy w eliminacjach. Nie były one duże, ale niestety kosztowały nas dużo punktów. Potem chyba za bardzo chcieliśmy nadrobić straty. Mimo, że wynik nas nie satysfakcjonuje, to cieszymy się bardzo z tego, że potrafiliśmy żeglować szybko, w swoim rytmie, bardzo dobrze się komunikowaliśmy na łódce – mówią Zofia Korsak i Franciszek Borys.

Drugą „10” otworzyli natomiast ubiegłoroczni wicemistrzowie świata juniorów Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (ChKŻ Chojnice / UKŻ Lamelka Kartuzy). 13. lokata przypadła ubiegłorocznym brązowym medalistom mistrzostw Europy juniorów Kacprowi Paszkowi i Oliwii Laskowskiej (AZS AWFiS Gdańsk / ChKŻ Chojnice).

Trzy najlepsze polskie ekipy mają napięty grafik – w sierpniu ścigać się będą w Hadze w mistrzostwach świata seniorów, a następnie udadzą się do Nidy na Litwie, gdzie wezmą udział w mistrzostwach świata juniorów.

Ostatniego dnia mistrzostw nie zdołano natomiast rozegrać żadnego wyścigu w klasie 420, zatem obowiązujące były niedzielne rozstrzygnięcia. Na najwyższym stopniu stanęli reprezentanci Grecji – w kategorii open IakovinaKerkezou i Danae Giannouli, a w kategorii do lat 17 GiorgiosMichalopoulos i IonStromatias. Z polskich załóg najlepiej spisały się Paulina Rutkowska i Iga Wielczyk (YKP Gdynia / MOS SSW Iława), które zostały sklasyfikowane na 23 miejscu w klasyfikacji generalnej i na 7 pozycji wśród załóg kobiecych.

24. edycja regat Gdynia SailingDays nie zwalnia tempa. Już od wtorku marina w Gdyni zapełni się jachtami klasy ILCA 6. Rozpoczynają się bowiem Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie ILCA 6. Do piątku potrwają treningi i pomiary sprzętu, a pierwsze wyścigi zaplanowano na piątek. Do Gdyni przyjedzie ponad 300 zawodników i zawodniczek. Gros żeglarzy przyjedzie do Gdyni z Dziwnowa, gdzie w niedzielę zakończyły się mistrzostwa świata juniorów. Również w piątek 14 lipca z Gdyni wystartują jachty, które rywalizować będą w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski Załóg Wieloosobowych (ORC), a dzień później do rywalizacji staną najlepsze polskie kluby żeglarskie rywalizującew Ekstraklasie Polskiej Ligi Żeglarskiej o miano klubowego mistrza Polski.

Gdynia SailingDays zakończy się 30 lipca. W programie są jeszcze m.in. mistrzostwa świata klasy Flying Dutchman, regaty dla dzieci Kinder Joy of moving Puchar Trenerów oraz największe w Polsce targi jachtowe na wodzie, czyli Polboat Yachting Festival.

Wyniki MEJ klas 420 i 470

https://2023junioreuropeans.420sailing.org/en/default/races/race-resultsall

Organizatorem regat Gdynia SailingDays jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego (Współorganizator), Ministerstwem Sportu i Turystyki (Partner Główny) oraz miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (Partner Strategiczny).

Partnerzy wydarzenia: Bank Pekao SA,Zarząd Morski Portu Gdynia (Port Gdynia), Polski Holding Nieruchomości, Marina Yacht Park,STU ERGO Hestia, Garmin Polska, Olga Gill-Sobota Morwa (Herbelin), Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków,Blue Media,ChocianSailing, ClickMeeting,KINDER Joy of moving, Sztorm Grupa, Polska Fundacja Narodowa, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych: Polboat, Polska Liga Żeglarska,Pomorski Związek Żeglarski,YKP Gdynia,UniqueBoutique, WWF Polska, Międzynarodowe Stowarzyszenie klasy 420, 470 i FD oraz Europejskie Stowarzyszenie klasy ILCA (EurILCA)

Patroni Medialni:RMF FM, Anywhere, Wirtualna Polska, Express Biznesu, Forbes Yachting, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Tawerna Skipperów, Trojmiasto.pl,Żeglarski.info, nowezagle.pl, TVP3 Gdańsk, TVP Sport.

Patron honorowy wydarzenia: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

Festiwal Gdynia SailingDays 2023 jest dofinansowany ze środków Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu

Źródło mat. prasowy

Zobacz podobne

Włochy/Portal wojskowy: wysoka aktywność rosyjskiej floty na Morzu Śródziemnym

BS

VIII Forum Korytarza Bałtyk – Adriatyk

BS

Morscy ratownicy dostaną nowe jednostki

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie