Polski Portal Morski
Aktualności

Zmiana rozporządzenia w sprawie strefy ochronnej wokół Gazoportu

Wojewoda Zachodniopomorski wydał rozporządzenie modyfikujące strefę ochronną wokół terminala LNG w Świnoujściu. Zmiana była możliwa po uzyskaniu 12 lipca br. pozytywnej opinii Straży Granicznej i braku sprzeciwu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dotyczy udostępnienia dla ruchu pieszego i rowerowego ścieżki pieszo-rowerowej na wiadukcie, a następnie przy ulicy Ku Morzu do zjazdu w drogę leśną prowadzącą do Podziemnego Miasta. Pozwoli to w sposób bezpieczny połączyć szlak rowerowy R-10 od ul. Barlickiego z drogą na plażę, przygotowaną przez spółkę Gaz-System.

Wojewoda zachodniopomorski wskazuje, że zapewnienie bezpieczeństwa wokół terminala LNG stanowi priorytet, jednak nie można zapominać o bezpieczeństwie mieszkańców i turystów, którzy przemieszczają się pieszo lub rowerem z Warszowa, w kierunku drogi przy Podziemnym Mieście, prowadzącej na plażę. Wypracowane rozwiązanie pozwala zachować zarówno kwestie bezpieczeństwa gazoportu, jak i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Świnoujścian i samorządu miasta.

Zmiana granic strefy umożliwia również realizację porozumienia pomiędzy Miastem Świnoujście, a spółką Gaz-System, podpisanego 29 czerwca br. dotyczącego utwardzenia alternatywnej drogi pieszo-rowerowej prowadzącej od ul. Ku Morzu (zjazd za wiaduktem) do Podziemnego Miasta, a następnie do plaży.

Zmiana granic strefy, która umożliwi połączenie szlaku rowerowego R-10 od ul. Barlickiego z drogą na plażę, zakończone 7 lipca br. prace nad utwardzeniem drogi od Podziemnego Miasta do plaży, bezpłatna komunikacja autobusowa działająca od 10 lipca do plaży na Prawobrzeżu Świnoujścia oraz dofinansowanie transportu wodnego do zabytków – Latarni Morskiej i Fortu Gerharda, to realizacja słów Premiera Jarosława Kaczyńskiego z 30 czerwca br., które padły podczas otwarcia tunelu pod Świną. Powyższe działania w możliwym zakresie ograniczają utrudnienia związane z wprowadzeniem strefy ochronnej wokół Terminala LNG w Świnoujściu oraz zwiększają dostępność terenów na Prawobrzeżu do celów turystycznych i rekreacyjnych. 

Rozporządzenie zostało podpisane dziś (13 lipca) i wejdzie w życie w piątek 14 lipca 2023 r.

Źródło: ZUW Szczecin Fot.:

Zobacz podobne

Wody Polskie: obecnie nie ma zagrożenia powodziami zatorowymi; monitorujemy sytuację

BS

 Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na polskiej części Morza Bałtyckiego

BS

Kolejny wojskowy olbrzym w Porcie Gdynia

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie