Polski Portal Morski
Bez kategorii

Marzył o lataniu, dziś uczy marynarzy. 

Kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej został laureatem nagrody „Buzdygany 2022” przyznawanej przez redakcję „Polski Zbrojnej”. Kapituła nagrody doceniła zarówno jego osiągnięcia, jak i dorobek, a także skuteczność w wizji rozwoju Akademii Marynarki Wojennej. 

To okazja, by zaprezentować sylwetkę niezwykłego człowieka, który dziś kształci oficerów z wielu państw. Choć za młodu marzył o pilotowaniu odrzutowca, zdecydował się na służbę w Marynarce Wojennej, z którą związany jest już od 41 lat. 

Tomasz Szubrycht pochodzi z rodziny o wojskowych tradycjach. Jego ojciec był oficerem w pułku lotnictwa myśliwskiego na Babich Dołach, tam również pracowała jego mama. Jak przyznaje w wywiadzie udzielonym „Polsce Zbrojnej”, właśnie tam zacząćł marzyć o tym, by zasiąść za sterami bojowego odrzutowca. Przeszkodą okazała się fizjologia – jak się okazało, miał zbyt długi kręgosłup, co w przypadku ewentualnego katapultowania się groziłoby mu kalectwem lub śmiercią. 

Młody Tomasz nie zraził się i postanowił zrealizować swoje drugie marzenie o byciu marynarzem. W latach 80-tych rozpoczął studia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Został członkiem załogi okrętu rozpoznawczego ORP „Hydrograf”. Szybko doceniono jego talenty organizacyjne i już w 1996 roku został dowódcą okrętu. Jednocześnie kontynuował edukację. Ukończył specjalistyczne studia w Naval Amphibious School w San Diego, następnie został słuchaczem studiów podyplomowych w Naval War College w Newport, potem napisał doktorat. Nie było to łatwe zadanie – pracę naukową musiał łączyć z codzienną służbą na okręcie. W każdej wolnej chwili poświęcał się pisaniu doktoratu, wsparcie w tamtym czasie okazała mu rodzina. 

Gdy otrzymał pierwszą propozycję przejścia do Akademii Marynarki Wojennej, odrzucił ją, wybierając służbę na morzu. Po obronie pracy doktorskiej przyjął jednak ofertę i przez kolejne 13 lat pracował na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich. Pełnił tam funkcje prodziekana i dziekana. Osiem lat temu został mianowany rektorem-komendantem AMW. Miał już wówczas tytuł profesorski, wkrótce też uzyskał awans na stopień kontradmirała. 

Tomasz Szubrycht tchnął w Akademię Marynarki Wojennej nowe życie. Uczelnia, którą kieruje, rozwija się, modernizuje, rośnie liczba studentów, przybywa kierunków, powstają nowe obiekty i pracownie. Od pewnego czasu w murach AMW kształci się spora grupa podchorążych z zagranicy, głównie z państw arabskich. W 2021 roku AMW i Lotnicza Akademia Wojskowa utworzyły Federację Akademii Wojskowych, wspólnie działając na rzecz rozwoju nauki, współpracując przy kształceniu doktorantów, wspierając się przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i obronności kraju. 

– Życzyłbym sobie także, by na akademię trafiali studenci zmotywowani i zdeterminowani, by podjąć trudną służbę na okrętach. A biorąc pod uwagę plany modernizacyjne marynarki, w przyszłości na pewno będą mieli co robić – dodaje laureat Buzdygana w rozmowie z „Polską Zbrojną”. 

źródło: gdynia.pl/polska-zbrojna / fot. Fot. Michał Niwicz,
https://www.polska-zbrojna.pl/

Zobacz podobne

Ekspert: skażona woda z Fukushimy nie zagrozi Polsce ani Europie

MZ

400 tysięcy aut przejechało przez tunel w Świnoujściu

PL

Zwiększanie możliwości przeładunkowych. Kolejna dostawa gazu do świnoujskiego terminalu

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie