Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie Ważne

PGZ Stocznia Wojenna z zyskiem za rok 2022

W 2022 roku, po raz pierwszy od przejęcia spółki przez Polską Grupę Zbrojeniową, PGZ Stocznia Wojenna odnotowała dodatni wynik finansowy. Wdrażane od kilku lat zmiany organizacyjne oraz modernizacja Stoczni zaczynają przynosić wymierne efekty finansowe.

27 lipca 2023 r.  Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGZ SW zatwierdziło Sprawozdanie Finansowe spółki za rok 2022, w którym Stocznia odnotowała najlepsze wyniki finansowe od 2017 r., kiedy to Polska Grupa Zbrojeniowa przejęła od syndyka majątek Stoczni Marynarki Wojennej w upadłości likwidacyjnej. Zysk brutto spółki wyniósł 2,47 mln zł (wzrost o 3,7 mln w stosunku do 2021 roku i o 30,7 mln w stosunku do roku 2020). Było to możliwe dzięki większej ilości zrealizowanych kontraktów i wzrostowi przychodów ze sprzedaży do poziomu 177,1 mln zł. Ponad dwukrotny, od momentu nabycia spółki, wzrost efektywności zarządzania majątkiem trwałym spółki (wskaźnik produktywności aktywów trwałych 0,91 w roku 2022 oraz 0,38 w 2018) przyczynił się do wypracowania w 2022 r. zysku ze sprzedaży na poziomie 8.8 mln zł oraz rentowności zysku z działalności operacyjnej równej 8%. Spółka osiągnęła EBIDTA na poziomie 13,6 mln (wzrost o 54% r/r) Marża EBIDTA ukształtowała się na poziomie 8%.

– Rezultaty wprowadzanych z dużą determinacją zmian organizacyjnych oraz największego w ponad stuletniej historii Stoczni procesu inwestycyjnego zaczynają być widoczne na poziomie finansów Spółki – powiedział Paweł Lulewicz, Prezes Zarządu PGZ SW. – „Strategia PGZ SW na lata 2022-2026”, której wdrożenie rozpoczęliśmy w poprzednim roku, zakłada szereg konkretnych działań, które mają przełożyć się między innymi na wzrost efektywności operacyjnej, podniesienie kompetencji pracowników, poprawę komunikacji w firmie oraz zaoferowanie nowych produktów i usług. To na PGZ Stoczni Wojennej spoczywa główny ciężar zbudowania trzech ultranowoczesnych fregat Miecznik dla naszej Marynarki Wojennej. Te zmiany, które jak widać przekładają się również na wypracowany po raz pierwszy zysk na sprzedaży, mają nam to umożliwić – dodał prezes Lulewicz.

W 2022 r. PGZ Stocznia Wojenna finansowała działalność głównie wewnętrznie tj. z wypracowanego zysku netto, który na koniec 2022 wyniósł 21 mln zł. Udział kapitału obcego (z tytułu pożyczek/kredytów) stanowił tylko 7% Aktywów Spółki. Wypracowany zysk netto zostanie w całości przeznaczone na inwestycje i rozwój Stoczni. Poziom przewidywanych nakładów inwestycyjnych w latach 2023-2024 wynosi ok. 300 mln zł, z czego ok. 100 mln będzie pochodziło ze środków własnych.

– Gdybym miał wymienić trzy główne czynniki sukcesu, to byłyby to: po pierwsze – decyzje rządu dotyczące zamówień remontów i nowych budów; po drugie – strategia grupy PGZ, która postawiła na rozwój przemysłu stoczniowego i po trzecie – postawa całego zespołu Stoczni, który ciężko pracował nad ulepszeniem dotychczasowych i wdrożeniem nowych procesów. Bardzo duże znaczenie miał również nowy system motywacyjny dla załogi – powiedział Paweł Lulewicz.

Źródło PGZ Stocznia Wojenna

Zobacz podobne

Chińskie zdolności desantu morskiego na Tajwan [ANALIZA]

KM

Kończy się budowa szalandy

KM

Orlen utrzyma zaopatrzenie w ropę naftową całej Europy Środkowo-Wschodniej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie