Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Stocznie

Strategiczne porozumienie PGZ z Babcock International

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. zawarła z firmą Babcock International strategiczne porozumienie dotyczące budowy fregat dla  Marynarki Wojennej RP.

Obie strony podpisały umowę ramową, której celem jest utworzenie spółki joint venture, wzmacniającej strategiczne partnerstwo między firmami. Powołany podmiot umożliwi nie tylko bardziej efektywną współpracę w ramach realizacji programu Miecznik, czyli budowy polskiej fregaty i potencjalnego rozwoju szerszych możliwości międzynarodowych, ale docelowo ma otworzyć płaszczyznę partnerstwa w innych programach morskich poprzez optymalizację zasobów, zdolności i infrastruktury obu stron.

– Polska Grupa Zbrojeniowa, jako największy koncern obronny w tej części Europy, współpracuje ze światowymi liderami przemysłu zbrojeniowego. Przykładem jest realizacja programu Miecznik, największego projektu w najnowszej historii polskiej Marynarki Wojennej. Firma Babcock, posiadając doświadczenie i kompetencje w budowie tego typu okrętów, jest naturalnym partnerem do realizacji przedsięwzięcia o takiej skali. Nowo utworzona spółka stanowić będzie nie tylko wsparcie przy realizacji programu Miecznik, ale również platformę do budowy przyszłych okrętów. Wzmocnienie potencjału polskiej Marynarki Wojennej stanowi dla nas absolutny priorytet, ale w dłuższej perspektywie, wspólnie z naszym brytyjskim partnerem, planujemy również rozwinąć działania eksportowe. Współpraca w dziedzinie rozwoju sił morskich to także działanie na rzecz wzmacniania NATO, którego oba nasze kraje są niezwykle ważnymi reprezentantami – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

– W dzisiejszym świecie suwerenna obrona nigdy nie była ważniejsza. Nasza planowana spółka joint venture z PGZ nadal opiera się na naszych coraz bliższych relacjach, umożliwiając nam konsolidację podstawowych możliwości obu organizacji z korzyścią dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Współpracując z konsorcjum PGZ-Miecznik, będziemy wspierać budowę polskich fregat w polskich stoczniach, przez lokalnych pracowników, czerpiąc w znacznym stopniu od polskich dostawców i mając wkład w rozwój gospodarczy, ekonomiczny i społeczny w Polsce – powiedział David Lockwood, dyrektor generalny Babcock International.

Za realizację projektu odpowiada Konsorcjum PGZ-MIECZNIK w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy: Remontowa Shipbuilding S.A., Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

źródło/fot: PGZ

Zobacz podobne

Pomorze/ Ratownicy wydobyli z morza kapitana, który wypadł z jachtu na środku Bałtyku

KM

Piąta edycja Festiwalu Wisły rusza 13 sierpnia

JJ

Mariusz Błaszczak: budowa okrętów obrony wybrzeża Miecznik jako fregat będzie służyła odstraszaniu

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie