Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Podniesiono banderę na Samarytance

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni miało miejsce symboliczne podniesienie muzealnej bandery i flagi Urzędu Morskiego na motorówce sanitarnej „SAMARYTANKA” – pierwszej jednostce morskiej zbudowanej w Gdyni (1931 r.)


Spotkanie, połączone z konferencją prasową, związane było z zakończeniem prac konserwacyjno-renowacyjnych jednostki, która znalazła docelową przystań na muzealnej ekspozycji plenerowej.
Obok dyrekcji i pracowników Muzeum w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele:
– Urzędu Morskiego w Gdyni – instytucji, która zamówiła „Samarytankę” w 1929 r.
– Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – instytucji przekazującej jednostkę MMW
– Complex Jacht – firmy wykonującej prace szkutnicze
– Pronet Color – fundatora pokryw malarskich
– oraz władz Miasta Gdyni.

W 1930 r. Stocznia Gdyńska S.A. otrzymała zlecenie od Urzędu Morskiego na wybudowanie motorówki sanitarnej na potrzeby lekarza portowego – „SAMARYTANKI”. Uroczyste wodowanie przy użyciu dźwigu pływającego odbyło się 17 września 1931 r., jednak „Samarytanka” została przekazana Urzędowi Morskiemu w 1933 r. W 1939 obliczu zagrożenia wojennego została zmobilizowana wraz z większością portowego taboru pływającego. Po zakończeniu walk w 1939 r. Niemcy wykorzystywali jednostkę do prac portowych pod zmienioną na „Stegen” nazwą. W 1945 r. odnaleziona została na nabrzeżu w stanie niezdatnym do eksploatacji. 26 października 2021 r. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zorganizowała i sfinansowała operację transportu „Samarytanki” do Muzeum, gdzie zacumowała obok rówieśnika, kutra pościgowego „Batory”.
„SAMARYTANKA” – charakterystyka: motorówka stalowa, napęd – dwucylindrowy silnik polskiej firmy „Perkun” (ok. 65 KM); długość całkowita 15 m, szerokość 3,76 m, zanurzenie 1,5 m; pojemność – 28 BRT.

Źródło: MMW Fot. H. Nagrodzki/MMW

Zobacz podobne

Polski Związek Wędkarski otrzymał nowy sprzęt do walki z kłusownictwem

KM

Konsorcjum Coral pracuje nad dronem wodnym, który będzie regularnie monitorował jakość wody na akwenach Portu Gdańsk

BS

Porty Afryki Południowej otwarte dla rosyjskich okrętów

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie