Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Minister Gliński: Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie to projekt szczególny

Muzeum Żeglarstwa Polskiego to projekt szczególny. To również premia dla aktywnych i dobrych samorządów – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wtorkowego podpisania listu intencyjnego dotyczącego powstania tej placówki we Władysławowie (Pomorskie).

Minister Gliński podkreślił, że w ciągu ośmiu lat jego ministerstwo zrealizowało, albo rozpoczęło realizację około 300 projektów muzealnych w całej Polsce.

„Ten będzie realizowany we współpracy z samorządem. Jest to premia dla aktywnych i dobrych samorządów, które potrafią przyciągnąć inwestora, a w tym przypadku jest nim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez swoją wyspecjalizowaną instytucję, czyli Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Burmistrz od dawna zabiegał, aby ta instytucja kultury powstała we Władysławowie. Miasto dysponuje odpowiednią działką i wniesie ją do inwestycji, muzeum ma swoją kolekcję poświęconą tej tematyce, posiada też inwestycyjne know-how” – powiedział Gliński.

We wtorek w Urzędzie Miejskim we Władysławowie podpisano list intencyjny dotyczący budowy Muzeum Żeglarstwa Polskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Sygnowali go burmistrz Władysławowa Roman Kużel i dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego dr Robert Domżał. W uroczystości wzięli udział prof. Piotr Gliński oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała.

„Dziękuję za zaufanie, że to właśnie nasze miasto będzie odpowiednim miejscem, aby krzewić kulturę i ducha polskiego żeglarstwa. Za rok będziemy obchodzić setną rocznicę Polskiego Związku Żeglarskiego i myślę, że to najlepszy prezent dla żeglarskiego środowiska, jaki ministerstwo mogło przygotować. Muzeum powstanie w przepięknym miejscu, z przepiękną panoramą na Półwysep Helski. Jesteśmy przekonani, że wzbogaci ofertę turystyczną naszego miasta, zwiększy różnorodność i atrakcyjność regionu” – podkreślił Kużel.

Zaproszeni goście udali się również na miejsce przyszłej inwestycji. Obiekt ma powstać na Szotlandzie – osiedlu Władysławowa położonym nad Zatoką Pucką.

Konieczne będzie wprowadzenie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, aby umożliwić przeznaczenie terenu na cele kulturalne i budowę obiektu. Działka gminna ma być przekazana w formie darowizny rzecz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Zostanie też ogłoszony konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną placówki. Ma on być skierowany do studentów semestru piątego studiów I stopnia kierunku architektura Wydziału Architektura Politechniki Gdańskiej. Budynek muzealny ma mieć powierzchnię zabudowy około 3500 m2 oraz niezbędną infrastrukturę komunikacyjną i postojową.

„Cieszę się, że możemy realizować tę inwestycję w synergii pomiędzy różnymi podmiotami. To będzie miejsce wielowymiarowe – miejsce edukacji sprzęgnięte z innymi planami inwestycyjnymi miasta. W sąsiedztwie planowana jest budowa jachtowej mariny, zatem praktyka żeglarska będzie połączona z pamięcią, z dziedzictwem i pamiątkami oraz wszystkimi wspaniałymi opowieściami o polskich samotnikach i żeglarzach” – dodał Gliński.

Szef resortu podkreślił, że jest to szczególny projekt, także z racji tematyki, a cała inwestycja potrzebna jest nie tylko miastu i regionowi, ale całej Polsce.

„Polskie żeglarstwo to kawał naszego dziedzictwa narodowego, to bardzo ważna dziedzina nie tylko sportu, ale także życia i wychowania. Etos żeglarski i wychowanie morskie to rzeczy, które dla Polski zawsze były bardzo ważne. To również hołd oddany generałom, Władysławowi Hallerowi i Mariuszowi Zaruskiemu oraz wszystkim, którzy wychowywali przed stu laty polską młodzież do morza i dla morza, ale także wychowywali do godnego i mądrego życia dla ojczyzny. Będzie ono przybliżało naszemu społeczeństwo morze, wartości morskie i żeglarskie. Z tego miejsca będziemy dumni” – zapewnił.

Z kolei Horała zaznaczył, że jest to kolejna placówka muzealna, która powstaje na Pomorzu. Wymienił niedawno otwartą wystawę stałą w Muzeum Piaśnickim w Wejherowie oraz Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.

„Wiele osób twierdzi, że nie warto jechać nad polskie morze, bo pogoda nie jest pewna. Oczywiście nie mają racji, ale właśnie, kiedy trafi się dzień z gorszą aurą, to będzie można wtedy obejrzeć niezwykle interesujące muzeum. A nawet poza sezonem specjalnie tutaj przyjechać, bo na pewno będzie warto. Ja nie mogę doczekać się, aby na żywo zobaczyć, jak to muzeum, w którym zobaczymy wielkie osiągnięcia i postacie polskiego żeglarstwa, jego kulturowy, społeczny i wychowawczy fenomen, będzie wyglądało” – skomentował sekretarz stanu.

W muzeum we Władysławowie będzie można oglądać wiele oryginalnych i historycznych jachtów.

„Muzeum będzie nowoczesną jednostką, jak wszystkie, które obecnie powstają, ale będzie przede wszystkim odnosiło się do pamięci. Kolekcja, która jest w domenie Narodowego Muzeum Morskiego obejmuje tak słynne jachty jak +Opty+ Leonida Teligi i +Dal+ Andrzeja Bohomolca, na którym Polacy w latach 30. XX w. przepłynęli Atlantyk. Ostatnio zakupiliśmy +Mazurka+ Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz. Jestem przekonany, że powstanie muzeum pobudzi też do działania wielu darczyńców, którzy wzbogacą jego zbiory” – podsumował.

Źródło: PAP Fot.: mat.pras.

Zobacz podobne

W porcie Szczecin w Basenie Kaszubskim powstają nowe nabrzeża

KM

 Rosja szykuje prowokację z użyciem ukraińskiego okrętu koło Wyspy Węży

BS

ORP „Albatros” zostanie przekazany do służby Marynarki Wojennej pod koniec listopada

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie