Polski Portal Morski
Aktualności

Jest wniosek o ustalenie lokalizacji elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała we wtorek, że złożyła do wojewody pomorskiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu, w gminie Choczewo.

To jeden z najistotniejszych kroków w procesie administracyjnym prowadzącym do rozpoczęcia budowy obiektu jądrowego – zaznaczyła spółka w komunikacie.

Jak przypomniała, decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej, dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowe o mocy elektrycznej do 3 750 MWe, na obszarze gminy Choczewo, zostanie wydana na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Decyzja zapewni PEJ prawo do niezbędnego terenu, zarówno na lądzie, jak i na morzu, sprecyzuje warunki realizacji inwestycji, w tym techniczne, środowiskowo-konserwatorskie i przeciwpożarowe, a także określi nieruchomości, które zostaną objęte inwestycją.

„Wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji stanowi kluczowy kamień milowy w działaniach spółki Polskie Elektrownie Jądrowe w ramach uzyskania wszystkich zgód administracyjnych potrzebnych do rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Polski Rząd odpowiedzialnie przebudowuje swój miks i system energetyczny, wzmacniając przy tym bezpieczeństwo energetyczne kraju. Konsekwentna realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, zapewniając jednocześnie Polakom bezemisyjną, bezpieczną i stabilną energię” – powiedziała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, cytowana w komunikacie spółki.

Jak przypomniała PEJ, spółka uzyskała już m.in. decyzję zasadniczą wydaną przez Ministra Klimatu i Środowiska potwierdzającą, że inwestycja spółki jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką energetyczną, a także ogólną opinię potwierdzającą poprawność zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa przekazaną przez Państwową Agencję Atomistyki.

Na bardzo zaawansowanym etapie jest także procedura środowiskowa zmierzająca do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – przypomniała spółka. W poniedziałek Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zgromadził całość materiałów dowodowych w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. Chodzi o przedsięwzięcie polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MW w tzw. wariancie 1, czyli lokalizację Lubiatowo-Kopalino, w podwariancie technicznym 1A.

W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 r.

Źródło: PAP Fot.: engel.ac/zdjęcie ilustracyjne

Zobacz podobne

Twierdza odzyska barokowy hełm

KM

243 migrantów zostało uratowanych w kanale La Manche

BS

Koniec rosyjskiego gazu i ropy do końca 2022r.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie