Polski Portal Morski
Aktualności Inne Żegluga

I Love Poland w wyścigu Palermo – Montecarlo

We wtorek 22 sierpnia, polska załoga jachtu I Love Poland stanęła na starcie wyścigu Palermo – Montecarlo. Wyścig zaplanowano równo w południe, jednak rozpoczął się on dopiero po trzech próbach i godzinie opóźnienia. 44 jachty wystartowały z malowniczej zatoki Mondello Gulf położonej niedaleko Palermo.

Po dynamicznej silnowiatrowej rywalizacji w regatach Aegean 600 na Morzu Egejskim, gdzie jacht I Love Poland zajął imponujące drugie miejsce, załoga polskiego jachtu przystąpi do kolejnej próby na wodach Morza Śródziemnego. Trasa mierzy około 437 mil morskich, ale pokonanie tego dystansu zajmie co najmniej około 3 dób ze względu na słabo-wiatrowe prognozy

W rywalizacji biorą udział 4 jachty maxi, w tym australijski Black Jack, który jest uznawany za faworyta do zdobycia Line Honours. I Love Poland rywalizuje w kategorii IRC, w której zgłoszone są 23 jachty

Wyścig jest kolejnym etapem realizacji celu szkoleniowego, który umożliwia uczestnikom zdobycie różnorodnych doświadczeń w regatach o zróżnicowanym stopniu trudności. „Z jednej strony wydaje się bez sensu startować w regatach, na których wiadomo, że będzie mało wiatru, że będzie ciężko i raczej nie wygramy, a z drugiej strony poznawanie regat, świata żeglarskiego i tej całej otoczki, to na pewno dużo każdemu daje, bo nie zapominajmy, że jest to projekt szkoleniowy” – mówi kapitan Baranowski.

Na pokładzie I Love Poland tym razem znajduje się 5 uczestników Programów Szkoleniowych, a także osoby dla których tego typu wyścig będzie pierwszym doświadczeniem.

Michał Korneszczuk od 4 lat ściga się w jednoosobowej klasie „Moth„, która unosi się nad wodą na hydroskrzydłach. Jest 18-krotnym medalistą Mistrzostwa Polski z czego 10 razy w żeglarstwie morskim, a w rozegranych w lipcu Mistrzostwach Polski ORC w załodze Mateusza Kusznierewicza zajął pierwsze miejsce na jachcie Aspire rywalizując w grupie B. Michał jest również organizatorem jednej z największych w Polsce imprez żeglarskich, rozgrywanych od 2006 roku regat Energa Nord Cup Gdańsk. Maja Micińska wprawdzie na I Love Poland startowała już w ubiegłorocznej edycji St. Maarten Heineken Regatta, to tym razem pożegluje na VO70 pierwszy raz w offshore’owym wyścigu. Maja zdobyła w tym roku ogromne doświadczenie morskie, ponieważ była członkiem Team Jajo na wszystkich etapach The Ocean Race – VO65 Sprint, który ostatecznie zajął drugie miejsce w tych regatach. Adam Głogowski jest członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w olimpijskiej klasie 49er i do Palermo przyleciał prosto po zakończonych właśnie Mistrzostwach Świata w holenderskiej Hadze.

Załoga I Love Poland wystartowała w następującym składzie:
Grzegorz Baranowski – sternik
Bartosz Nowicki – trymer żagli przednich
Borys Michniewicz – pitman
Konrad Lipski – nawigator
Mateusz Byrski – dziobowy
Pacyfik Koseski – dziobowy
Patryk Richter – trymer żagli przednich
Adam Głogowski – trymer grota
Maja Micińska – trymer grota
Filip Korpet – pitman
Michał Korneszczuk – trymer grota / zmiennik sternika
Filip Ciszkiewicz – trymer grota
Robert Hajduk – fotograf

Meta znajduje się przed Montecarlo. Rekord trasy wynosi 47 godzin, 46 minut i 48 sekund i od 2015 roku należy do 100-stopowego jachtu Esimit Europa 2.

źródło: mat. pras I Love Poland / fot. Robert Hajduk

Zobacz podobne

Japonia/ Ministerstwo obrony: prowadzimy z USA wspólne manewry z udziałem lotniskowca

JJ

Groźne niewybuchy nieopodal Helu

PL

Powstanie policja wodna na Odrze

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie