Polski Portal Morski
Aktualności

Projekt rozporządzenia ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego. Pozwala on m.in. zdefiniować uwarunkowania, stan zagrożenia środowiska i możliwości wykorzystania obszaru objętego planem.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego zamieszczono w czwartek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. 

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, plan pozwala „zdefiniować uwarunkowania, stan zagrożenia środowiska i możliwości wykorzystania obszaru objętego planem, informuje o potrzebach i możliwości wykorzystania akwenów, w tym listę inwestycji celu publicznego, m.in. wpisanych do programu zadań rządowych, oczekiwania różnych grup zainteresowania, wskazuje kierunki wykorzystania wód w zrównoważonym poszanowaniu środowiska, określa poziom zagospodarowania, wskazuje relacje pomiędzy poszczególnymi obszarami na wodzie i lądzie”. 

„Przez przeprowadzenie procedury uzgadniająco-opiniującej uzyskano akceptację dla działań inwestycyjnych w zakresie określonym przez ustalenia planu, których dalsza realizacja będzie poddana kolejnej procedurze i uwarunkowana wydaniem decyzji na podstawie przepisów odrębnych” – podano. 

Wskazano, że rozstrzygnięcia szczegółowe planu są także zgodne z zasadami morskiego planowania na Morzu Bałtyckim zdefiniowanymi przez grupę roboczą HELCOM-VASAB do spraw planowania przestrzennego obszarów morskich: podejściem ekosystemowym; zrównoważonym zarządzaniem przestrzenią morską; podejściem ostrożnościowym, w wymiarze ekologicznym, ekonomicznym i społecznym oraz planowaniem dostosowanym do charakterystyki i specyficznych warunków różnych obszarów. 

Podkreślono również, że podczas przygotowania projektu planu zweryfikowano potencjał możliwości zagospodarowania przestrzennego i publicznie wyłożono proponowane zagospodarowanie wód Zalewu Wiślanego.

„W wyniku przeprowadzonych analiz, opinii i uzgodnień, zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 maja 2017 r. w sprawie wymaganego zakresu planów zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej (Dz. U. poz. 1025), zwanego dalej +rozporządzeniem+, w planie wskazano funkcje podstawowe, które oznaczają wiodące przeznaczenia wydzielonego obszaru zwanym akwenem, którego dopuszczalne sposoby użytkowania nie mogą zakłócać. Zaproponowane zagospodarowanie akwenów zostało zaakceptowane przez samorządy oraz właściwe instytucje i organy” – podano w uzasadnieniu.

Zaznaczono też, że plan nie będzie jedynym dokumentem stanowiącym podstawę prawną dla działań lokalizowanych, bądź wpływających na przestrzeń morską wód Zalewu Wiślanego.

„Uwzględnia on wszystkie przepisy prawa krajowego i międzynarodowego i nie stoi z nimi w sprzeczności. Plan nie zastępuje procedur postępowania obowiązującego na obszarze nim objętym. Plan opracowany jest zgodnie z zakresem i wymogami określonymi w ustawie i w rozporządzeniu i nie może regulować spraw wykraczających poza zakres wskazany w ww. przepisach. Po jego przyjęciu plan stanie się narzędziem koordynacji działań o wymiarze przestrzennym, w tym decyzji władz publicznych oraz źródłem uwarunkowań przestrzennych i wynikających z niego ustaleń dla podejmowania poszczególnych decyzji przestrzennych przez podmioty publiczne oraz obecnych i potencjalnych użytkowników obszarów morskich” – wskazano.

W uzasadnieniu przekazano, że plan nie unieważnia prawomocnie wydanych decyzji przestrzennych oraz nie stanowi instrumentu ich zmiany. Natomiast z planu mogą wynikać dodatkowe ustalenia, ograniczenia lub warunki, które inwestor będzie musiał wziąć pod uwagę przy projektowaniu, realizacji i eksploatacji danego przedsięwzięcia. 

„Celem przyjęcia planu jest pomoc w rozstrzyganiu lub ograniczaniu konfliktów przestrzennych. Może być także pomocny w rozwiązywaniu konfliktów, które będą się pojawiały przy działaniach podejmowanych na podstawie odrębnych przepisów. Przyjęcie planu wpłynie na podniesienie skuteczności zarządzania i koordynacji działań, w tym decyzji administracyjnych. Decyzje przestrzenne będą musiały respektować ustalenia planu oraz brać pod uwagę jego uwarunkowania” – podano. 

Źródło: PAP Fot.: NDI/Besix

Zobacz podobne

Zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej na Wiśle

BS

Finlandia podpisała 10-letnią umowę na czarter gazowca LNG

BS

Nie wrzucaj śmieci do rzeczki. Chrońmy przyrodę. Szukamy autora rysunkowego

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie