Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Urząd Morski w Szczecinie wyznacza nowe podejście do Świnoujścia

Rozpoczęło się dokładne wyznaczanie nowego podejścia dla statków do Świnoujścia. Budowa nowego toru będzie największą inwestycją tego typu w historii Urzędu Morskiego w Szczecinie. Nowy tor podejściowy umożliwi wpłynięcie do głębokowodnego terminalu kontenerowego największym statkom, które mogą wejść na Bałtyk, mówi Wojciech Zdanowicz dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

– Jesteśmy na etapie wyznaczania bardzo dokładnie, czyli w postaci analizy nawigacyjnej, nowego podejścia wschodniego do portu. Ja przypomnę tylko, że do portu w Świnoujściu obecnie istnieją dwa podejścia: zachodnie i północne. Obydwa te podejścia gwarantują głębokość 14,5 metra, co oczywiście do tych 15 metrów zanurzenia statku maksymalnego, który wchodzi na Bałtyk jest zbyt małą wielkością.

Aby powstał nowy tor podejściowy trzeba usunąć 130 milionów metrów sześciennych urobku, dla porównania przy pogłębieniu toru do Szczecina usunięto 24 miliony. – W związku z tym planujemy budowę toru o szerokości minimum 500 metrów, długości około 65 kilometrów i głębokości 17 metrów, po to, aby te statki największe, które wchodzą na Bałtyk, mogły bezpiecznie zawijać do portu w Świnoujściu.

Urząd Morski w Szczecinie planuje, że trzy lata potrwają prace projektowe. Budowa fizycznie może rozpocząć się w 2027 roku.

Źródło https://radioszczecin.pl fot. UMS

Zobacz podobne

Święto Wojska Polskiego na Wałach Chrobrego

BS

Wojewoda zachodniopomorski: zakaz kontaktu z wodami Odry może zostać przedłużony

BS

EkoAkademia – warsztaty w Centrum Żeglarskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie