Polski Portal Morski
Aktualności

8 FOW. Sojusznicze ćwiczenie dowódczo-sztabowe DYNAMIC MOVE-23-2

Przez ostatnie dwa tygodnie oficerowie 13 Dywizjonu Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża reprezentowali Marynarkę Wojenną RP w drugiej w tym roku edycji ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (CAX – Computer Aided Exercise) pk. DYNAMIC MOVE-23, które zorganizowano we włoskiej miejscowości La Spezia.

28 sierpnia we włoskim Centrum Szkolenia Walki Minowej MARICENDRAG w miejscowości La Spezia, żołnierze z 15 państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz 4 przedstawicieli państw partnerów NATO, rozpoczęło ćwiczenie DYNAMIC MOVE 2023-2. W tej edycji Polacy wyjątkowo występowali w podwójnej roli: z jednej strony jako ćwiczący delegując Dowódcę Jednostki Zadaniowej (CTU – Commander Task Unit) wraz ze sztabem, do którego dołączyli przedstawiciele MW Chorwacji i USA, oraz, dodatkowo, wydzielając kierownika ćwiczenia, który w przyjętej strukturze dowodzenia i kierowania ćwiczeniem pełnił rolę Dowódcy Sił Zadaniowych na poziomie CTF (Commander Task Force). Specjaliści z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża od wielu lat biorą udział w tym cyklicznym przedsięwzięciu. Jego międzynarodowy charakter oraz możliwość wymiany wiedzy i doświadczenia na różnych szczeblach dowodzenia w stworzonym do tego celu obszernym środowisku symulacyjnym sprawiają, że jest ono unikatowe w swoim rodzaju, pozwalając wyciągać wnioski z popełnianych błędów, bez ponoszenia ich realnych i kosztownych konsekwencji. A to wszystko po to, aby jeszcze sprawniej i efektywniej kierować operacjami morskimi w układzie sojuszniczym i narodowym, stale poprawiając stan bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, które mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania każdego Państwa.

„Praca w tak licznym gronie ekspertów, to nie tylko intensywny trening sztabowy i wymiana doświadczeń. To również, a może przede wszystkim, ewaluacja obowiązującej w zakresie walki minowej doktryny i taktyki. To próba jej przeredagowania i dopasowania do tych wszystkich dynamicznych zmian, jakie zachodzą w państwach Sojuszu. Zmian, które są związane z wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań technicznych i cyfrowych, jak również z nowymi obszarami zainteresowania, jak chociażby ochrona podwodnej infrastruktury krytycznej. Z uwagi na ogromny skok jakościowy, jaki osiągnęliśmy w narodowych siłach przeciwminowych budując nowe okręty i osiągając nowe zdolności, mamy z jednej strony w tym temacie wiele do powiedzenia, ale również wiele do przyswojenia. Inwestujemy nie tylko w nowe okręty, ale inwestujemy też w ludzi, dlatego jesteśmy tu dzisiaj tak liczną grupą zajmując różne szczeble dowodzenia w strukturze ćwiczenia. A inwestycja w potencjał ludzki jest inwestycją podstawową i najważniejszą, która zawsze się opłaca.” – podsumował po ćwiczeniu komandor porucznik Michał Dziugan, który pełnił funkcję kierownika ćwiczenia.

Ćwiczenie DYNAMIC MOVE zakończyło się 8 września i wzięli w nim udział przedstawiciele 15 krajów członkowskich NATO oraz 4 krajów w charakterze obserwatorów. Polskę reprezentowało 5 oficerów z gdyńskiego 13 Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

***

DYNAMIC MOVE to coroczne ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, organizowane przez dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (HQ MARCOM). Ćwiczenie ma za zadanie doskonalenie umiejętności z zakresu planowania i prowadzenia operacji przeciwminowej na poziomie taktycznym oraz dowodzenia międzynarodowym zespołem okrętów składającym się z okrętów obrony przeciwminowej różnych klas. Stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń z zagadnień walki minowej pomiędzy uczestnikami z poszczególnych krajów członkowskich.

Część wykonawcza ćwiczenia odbywa się przy użyciu specjalnie zaprojektowanego systemu komputerowego, który umożliwia zarządzanie podległym komponentem w sposób bardzo mocno zbliżony do rzeczywistego. Uczestnicy nie tylko rozwiązują epizody taktyczne związane z operacją przeciwminową, która ma na celu oczyszczenie szlaków żeglugowych i portów, ale również szeroko analizują zagadnienia związane z ochroną i obroną sił własnych, logistyką na morzu, zasadami użycia siły (ROE), ochroną podwodnej infrastruktury krytycznej, i wiele innych. Wszystko po to, aby w każdej chwili być zdolnym do kierowania siłami zadaniowymi na morzu i zapewnienia swobody żeglugi morskich szlaków komunikacyjnych.

Źródło 8 FOW

Zobacz podobne

Rekord wszechczasów przychodów Kanału Sueskiego

KM

Narodowe Święto Niepodległości – „Dzień szacunku dla munduru”

BS

VIII Międzynarodowy Kongres Morski przełożony na 2021 rok

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie