Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Szczecin – Miasto Portowe

Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, rozpoczęliśmy program pn. „Polska Morska – Szczecin leży nad morzem”, a skoro morze to i morskie porty.

Szczeciński port jest najstarszym nieprzerwanie działającym na Pomorzu organizmem gospodarczym. Materialnym dowodem tego jest pochodząca z VIII wieku łódź znaleziona u podnóża wzgórza zamkowego. Szczecin i port nierozerwalnie przez wieki budowały swoją wysoką pozycję gospodarczą. 

Przedsiębiorstwo państwowe zarządzające obydwoma portami, którego prawnym spadkobiercą jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA powstało Decyzją Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dniem 1 stycznia 1950. Odbudowa portu ze zniszczeń wojennych stała się jego priorytetowym zadaniem. Port wymagał bowiem natychmiastowych inwestycji. Już w listopadzie 1951 roku na pirsie węglowym w Zakładzie Przeładunków Masowych przekazano do eksploatacji taśmowiec do załadunku węgla. Była to na owe czasy w Europie jedna z najnowocześniejszych konstrukcji tego typu.

Przedsiębiorstwo ma charakter użyteczności publicznej, a zakres jego działalności gospodarczej obejmuje:

  • zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową,
  • prognozowanie, programowanie i planowanie rozwoju portów,
  • budowę, rozbudowę, utrzymanie i modernizację infrastruktury   portowej,
  • pozyskiwanie nieruchomości na potrzeby rozwoju portów,
  • świadczenie usług związanych z korzystaniem z infrastruktury portowej, zapewnienie dostępu do portowych urządzeń odbiorczych odpadów ze statków w celu przekazania ich do odzysku lub unieszkodliwienia.

Obecne to nowoczesna spółka, która prowadzi ogromne w swojej skali inwestycje, takie jak np. Głębokowodny Terminal Kontenerowy, a na jej terenie poza przeładunkiem, pracują firmy, które zajmują się produkcją elementów wież wiatrowych, czy terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych.

Energia wiatrowa to przyszłość europejskiej energetyki, dzięki zaangażowaniu ZMPSiŚ Pomorze Zachodnie stanie się hubem dla tej przyszłości.

Zobacz podobne

Port Gdańsk po okresie testowania wprowadza obowiązek korzystania z modułu maklerskiego PCS

KM

Mołdawia obawia się rosyjskiego ataku od strony Morza Czarnego

BS

Nowy Prezes ZMPSiŚ SA na okres VIII wspólnej kadencji Zarządu

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie