Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Inne

Kolejny magazyn gazu całkowicie wypełniony; Polacy będą bezpieczni tej zimy

Polacy będą bezpieczni tej zimy – zapewniła w poniedziałek pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Jak podała, kolejny polski magazyn gazu, w Husowie (woj. podkarpackie), został wypełniony w 100 proc.

„11 września i 100 proc. wypełnienia kolejnego polskiego magazynu gazu w Husowie”
– przekazała w poniedziałkowym wpisie na Twitterze Łukaszewska-Trzeciakowska.

Jak podaje na swojej stronie spółka PGNiG z Grupy Orlen, Podziemny Magazyn Gazu Husów w woj. podkarpackim ma pojemność czynną 500 mln metrów sześc. To największy z czterech takich obiektów obsługiwanych przez oddział PGNiG w Sanoku.

Pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zaznaczyła, że „to kolejny pełen magazyn – Polacy będą bezpieczni tej zimy dokładnie tak jak poprzedniej”. Dodała, że system przesyłowy Gaz-Systemu jest również gotowy.

„Nie zwalniamy tempa, dbamy o bezpieczną przyszłość Polaków”
– podkreśliła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Pod koniec lipca pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej informowała, że maksymalną pojemność osiągnął podziemny magazyn gazu w podkarpackiej Brzeźnicy, również obsługiwany przez oddział PGNiG w Sanoku. Pojemność czynna PMG Brzeźnica to 100 mln metrów sześc.

Grupa Orlen jest właścicielem siedmiu podziemnych magazynów gazu wysokometanowego o łącznej pojemności ok. 3,3 mld m sześc. Pięć z tych obiektów: Wierzchowice, Strachocina, Husów, Swarzów i Brzeźnica – to magazyny złożowe; dwa kolejne, w Kosakowie i Mogilnie, to magazyny w kawernach wypłukanych w złożach soli.

Grupa Orlen to należący w 49,9 proc. do Skarbu Państwa multienergetyczny koncern powstały w wyniku fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Posiada m.in. siedem rafinerii: cztery w Polsce – w tym największą w Płocku, dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach i na Słowacji, Litwie i na Węgrzech. Posiada również rozbudowany segment petrochemiczny i segment wydobywczy węglowodorów. Ponadto prowadzi inwestycje związane z energetyką odnawialną, jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Do 2030 r. koncern zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem terminala LNG w Świnoujściu.

źródło: PAP / fot. Anna Trzeciakowska

Zobacz podobne

Gaz-System: projekt budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego został wpisany przez KE na listę PCI

AB

Nad morzem powstaje nietypowe wzgórze. Usypano je z urobku budowy tunelu pod Świną

PL

Kolejne Black Hawki dla Wojska Polskiego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie