Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Inne

Za 6 lat popłynie w Polsce prąd z „małego atomu”. ORLEN stawia na modułowe reaktory jądrowe

Reaktory modułowe (SMR) mają zapewnić Polakom stabilną i zeroemisyjną energię elektryczną oraz ciepło. „Budując małe reaktory jądrowe dajemy poważny impuls dla całej gospodarki. Jesteśmy w stanie utrzymać w Polsce przemysł, a nawet zwiększyć jego produkcję” – stwierdził Dawid Jackiewicz, wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Budowa elektrowni jądrowych, również SMR-ów, to w każdym przypadku wielomiliardowy projekt inwestycyjny. Jednak zysk, dla polskiej gospodarki i samorządów lokalnych, płynący z uruchomienia i funkcjonowania małych reaktorów prognozowany jest na kilkadziesiąt lat. Uczestnicy panelu pt. „Korzyści dla gospodarki i społeczności lokalnych z inwestycji w mały atom” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu nie mieli co do tego żadnych wątpliwości.

„Rozwój energetyki jądrowej przyczyni się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia liczby miejsc pracy. Polska jest liderem, jeśli chodzi o plany dotyczące małych reaktorów jądrowych” – powiedziała Nicole Holmes, dyrektor handlowy firmy GE Hitachi Nuclear Energy.

Zdanie amerykańskiej ekspertki potwierdził Dawid Jackiewicz, wiceprezes zarządu ORLEN Synthos Green Energy, który stwierdził, iż „rozwój technologii jądrowych w Polsce, zarówno tych mało, jak i wielkoskalowych, będzie przełomem dla polskiej gospodarki”.

„Mamy ambicję, aby w 2029 roku ruszył pierwszy mały reaktor, z którego popłynie prąd. W kolejnych latach zamierzamy wybudować kilkanaście, a docelowo nawet 30 w technologii SMR. Przeanalizowaliśmy ok. 80 lokalizacji i wytypowaliśmy 7, w których powstaną małe reaktory jądrowe” – przekazał prezes Jackiewicz.

Wyzwaniom, jakie stają przed branżą energetyczną, ale przede wszystkim potencjalnym korzyściom, poświęcono raport przygotowany przez KPMG pt. „Wykorzystanie technologii BWRX-300 w Polsce: analiza korzyści”. Kto i ile może zyskać na małym atomie? Jak wyliczono, wybudowanie tylko jednego reaktora w przypadku gminy, to korzyści na poziomie do 12 mln zł rocznie.

„Jeżeli mówimy o fazie inwestycyjnej dla budowy na przykład 10 reaktorów, to możemy wygenerować również miliardy złotych przez okres 60 lat ich funkcjonowania” – stwierdził Wojciech Hann z KPMG i dodał, że wymierne korzyści odniosą także samorządy.

Opinię tę potwierdził Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka. „To nie są tylko korzyści finansowe w postaci konkretnych pieniędzy płynących do budżetu miasta z tytułu podatku od nieruchomości czy CIT-u. Niemniej ważne jest bezpieczeństwo energetyczne lokalnej społeczności” – oświadczył Wojtkowski.

„Inwestycje w mały atom to także nowe miejsca pracy. W okresie inwestycyjnym, a więc przez 6-7 lat, przy jednym reaktorze zatrudnienie znajdzie ok. 2,7 tys. osób” – zapowiedział Dawid Jackiewicz.

Następnie, po wybudowaniu reaktora, przy jego obsłudze będzie pracowało ok. 700 pracowników.

Koncern ORLEN, stawiając na stabilne, zeroemisyjne, a przede wszystkim tanie źródło energii, jakim jest atom, chce dać poważny impuls dla całej gospodarki, a w szczególności dla przemysłu energochłonnego.

źródło: PAP / fot. Orlen

Zobacz podobne

Wakacje dla dzieci i młodzieży z Wileńszczyzny dzięki Fundacji Polskich Wartości

AB

Kolejne wyrzutnie z Korei trafią do Polski. Chunmoo zwiększą potencjał odstraszania

PL

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni zainaugurowała nowy rok akademicki

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie