Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Technologie

Koreański producent sprzętu wojskowego Hanwha: chcemy rozwijać działalność w NATO, tworząc jej centrum w Polsce

Chcemy rozwijać działalność w NATO, a jej centrum chcemy ulokować w Polsce. Jesteśmy gotowi do transferu technologii, by w Polsce mogły powstawać armatohaubice K9, wyrzutnie Chunmoo oraz amunicja do nich – powiedział PAP Billy Boo Hwan Lee, dyrektor koreańskiej firmy zbrojeniowej Hanwha w Polsce.

Korea Południowa była państwem ramowym tegorocznych targów MSPO (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego) w Kielcach. Wśród producentów uzbrojenia z całego świata swoje stanowisko przygotował również koreański koncern Hanwha – producent zamawianych przez polską armię armatohaubic K9 oraz wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet K239 Chunmoo.

W rozmowie z PAP dyrektor przedstawicielstwa Hanwhy w Polsce Billy Boo Hwan Lee został zapytany o dalsze plany firmy w Polsce i regionie. Jak zaznaczył, celem Hanwhy jest ekspansja do krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego; przypomniał, że K9 wykorzystywane są już przez szereg państw NATO w regionie – Finlandię, Estonię, Norwegię oraz Turcję. Dyrektor podkreślił również, że systemy konstruowane przez Hanwhę są dostosowane do standardów i wymagań stawianych przez NATO.

Lee powiedział, że Hanwha musi zapewnić odpowiednią obsługę europejskim armiom używającym wyprodukowanego przez koncern sprzętu. „Musimy zapewnić im bliskie wsparcie” – stwierdził, wskazując na kwestie związane z bieżącym utrzymaniem i serwisem działających w Europie pojazdów. „Polska i Korea Południowa znajdują się w analogicznym położeniu geopolitycznym; dlatego powinny ze sobą współpracować w produkcji uzbrojenia – tak by w razie potrzeby mogły wspierać siebie nawzajem” – ocenił.

Przypomniał również, że Hanwha planuje rozpoczęcie produkcji armatohaubic K9 w Polsce, w tym w Hucie Stalowa Wola. HSW do tej pory produkowała m.in. polskie armatohaubice Krab, budowane na tych samych podwoziach co K9 i wykorzystujące wiele wspólnych podzespołów. Jak mówił Lee, doświadczenia z produkcji Krabów ułatwią rozpoczęcie serwisowania oraz produkcji K9 w Polsce. Dodał, że HSW mogłaby również wziąć udział w pracach serwisowych dla używanych przez państwa europejskie K9.

„Centrum naszej aktywności w Europie chcemy umiejscowić w Polsce” – podkreślił. „Jesteśmy zaangażowani także w proces polonizacji naszych produktów” – podkreślił, wskazując m.in. na współpracę przy produkcji amunicji artyleryjskiej, w tym rakiet do wyrzutni Chunmoo o zasięgu 80 km oraz pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm. Wśród potencjalnych partnerów wskazał takie polskie spółki jak Mesko, znane z produkcji m.in. zestawów przeciwlotniczych Piorun, a także producentów materiałów wybuchowych i pocisków – Dezamet i Nitrochem.

Szef Hanwhy w Polsce wskazał, że obecnie spółka zatrudnia w Polsce ok. 50 osób – w tym inżynierów oraz specjalistów od R&D (prac badawczo-rozwojowych). „Obecnie jednak tylko sprzedajmy nasze produkty, ale chcemy się tu +osiedlić+, stworzyć nasze zakłady, zbudować fabrykę” – zaznaczył, podkreślając jednocześnie, że kluczowym obecnie elementem współpracy Hanwhy z polskim przemysłem jest transfer technologii.

Jako przykład już trwającej i udanej współpracy Hanwhy z polskim przemysłem zbrojeniowym wskazał integrację wyrzutni Chunmoo z polskim podwoziem Jelcz. Zapowiedział, że pierwsze 18 tak skonstruowanych pojazdów trafi do Polski jeszcze w 2023 roku. Jak podkreślił, docelowo wyrzutnie mają powstawać w całości w Polsce – ocenił, że proces transferu technologii i rozpoczęcia masowej produkcji może zakończyć się w 2026 roku. Dyrektor Hanwhy w Polscy przypomniał też, że wyrzutnie wyposażone będą m.in. w system zarządzania walką TOPAZ. stworzony poprzez polską firmę WB Electronics.

Ponadto, podczas targów MSPO Hanwha podpisała porozumienie z PGZ dotyczące transferu technologii potrzebnych do produkcji przez polski przemysł kierowanych rakiet do wyrzutni Chunmoo kalibru 239 mm, o zasięgu ok. 80 km. Celem porozumienia jest budowa w Polsce zakładu, który będzie produkował takie rakiety.

Lee nawiązał również do programu Orka – postępowania mającego na celu pozyskanie dla polskiej marynarki kilku okrętów podwodnych. Obecnie w postępowaniu biorą udział producenci m.in. z Niemiec, Szwecji, Francji, Hiszpanii, a także Korei Południowej – w tym Hanwha, produkująca we współpracy z Hyundaiem okręty podwodne KSS-3, obecnie wchodzące na wyposażenie południowokoreańskiej marynarki.

Jak wskazał, tego typu okręty zbudowane dla polskiej Marynarki Wojennej mogą być m.in. wyposażone w systemy umożliwiające pionowe wystrzeliwanie rakiet spod wody; mogą także zostać wyposażone w napęd jądrowy. Podkreślił również, że okręty dla polskiej Marynarki Wojennej mogłyby powstać przy udziale polskich stoczni – stoczni Remontowa Shipbuilding oraz innych podmiotów z branży, wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Ocenił, że okręty, przy udziale koreańskiej technologii, mogłyby w całości powstać w polskich zakładach, które następnie mogłyby zapewnić okrętom odpowiednią obsługę i serwis.

Południowokoreański koncern Hanwha produkuje wiele rodzajów sprzętu wojskowego – w tym zamówione przez Polskę armatohaubice K9 i wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo. W skład koncernu wchodzi szereg spółek w tym Hanwha Aerospace produkująca K9 czy wyrzutnie Chunmoo, a także Hanwha Ocean, odpowiedzialna za okręty podwodne.

Polska zamówiła do tej pory 212 armatohaubic K9 w wersji K9A1; łącznie polski resort obrony deklarował zamiar pozyskania 672 pojazdów – pozostałe 460 mają zostać dostarczone w spolonizowanej wersji K9PL i powstać przy udziale polskiego przemysłu.

Ponadto w listopadzie ubiegłego roku podpisano umowę na dostawę 218 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, zapasem amunicji, obejmującym kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia na dystansie 80 km (Chunmoo 239 mm Missile) i 290 km (Long Range Missile) oraz wsparciem technicznym. Łącznie w ramach całego projektu ma zostać dostarczonych 288 wyrzutni.

Źródło/PAP/fot.tvpinfo.pl

Zobacz podobne

Za nami pierwsza połowa sezonu letniego w Porcie Kołobrzeg

KM

„PTASZKI” wracają pod polską banderę

PL

FormulaKite na igrzyskach!

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie