Polski Portal Morski
Aktualności Inne Porty Żegluga

Przekop Mierzei Wiślanej i port w Elblągu. Prezydent podkreśla znaczenie inwestycji strategicznych

Podczas konferencji dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego w Warszawie prezydent Andrzej Duda wskazał także na inne inwestycje, które realizuje obecny rząd. Wspomniał m.in. o Przekopie Mierzei Wiślanej i realizowanej obecnie rozbudowie portu w Elblągu. 

Prezydent Andrzej Duda pochwalił przekop Mierzei Wiślanej i wyraził nadzieję, że pobliski Elbląg będzie będzie czwartym pod względem przeładunku portem Polski. Głowa państwa uczestniczyła w konferencji dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego w Warszawie.

Prezydent Duda mówił, że budowa przekopu napotkała niepotrzebną krytykę.

– Mimo krytyki i ataków (…) zrealizowaliśmy przekop Mierzei Wiślanej i mamy dziś połączenie Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską. Bardzo liczę na to, że będzie czwarty port RP w Elblągu. Rozmawiałem również z naszymi żołnierzami wojsk specjalnych. Powiedzieli mi, że nigdy nie spodziewali się, że będzie możliwość tak błyskawicznego przemieszczenia się z Gdańska tutaj – mówił prezydent.

Budowę portu w Elblągu zestawił z innymi inwestycjami, które podejmuje Zjednoczona Prawica.

– Ta inwestycja (CPK- przyp. red.) nie podoba się w bardzo wielu miejscach. Tak jak się nie podoba czwarty port RP – mówił Andrzej Duda.

W minionym tygodniu zwodowano pogłębiarkę, która ma obsługiwać drogę wodną przez Mierzeję Wiślaną. Statek specjalistyczny, który zasili flotę Urzędu Morskiego w Gdyni, będzie wykorzystywany też do utrzymywania torów podejściowych do portów morskich do 18 m.

Drugi etap, obudowa brzegów rzeki Elbląg, jest zaawansowany w ponad 90 proc. Jego elementem jest most obrotowy w Nowakowie, który został oddany do użytku na początku lipca br.

Całość prac w ramach tej części inwestycji zakończy się do końca 2023 r. W maju br. zakończono trzeci etap, czyli pogłębianie torów wodnych na Zalewie Wiślanym oraz wykonanie oznakowania nawigacyjnego.

źródło/fot. polskieradio24.pl

Zobacz podobne

„Izwiestija”: nad Zatoką Fińską pojawią się kompleksy rakietowe Bastion i Bał

KM

Przez Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej przeprawiło się 467 jednostek

BS

W Chinach zwodowano największy na świecie kontenerowiec

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie