Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Inne

Ekspert BGK: jesteśmy gotowi oferować finansowanie energetyki jądrowej

Jesteśmy gotowi oferować finansowanie energetyki jądrowej – powiedziała PAP szefowa programu Bezpieczeństwo strategiczne w Banku Gospodarstwa Krajowego Joanna Smolik. Dodała, że chodzi zarówno o SMR-y jak i tzw. duży atom.

Jak poinformowała Joanna Smolik z BGK, polski bank rozwoju jest gotów uczestniczyć w finansowaniu energetyki jądrowej w Polsce. Zaznaczyła, że dotyczy to zarówno SMR-ów, czyli małych reaktorów o mocy do 300 MW, jak i dużej elektrowni.

„Jako instytucja powołana do wspierania polskiej gospodarki, BGK jest gotowy oferować całą gamę instrumentów finansowych służących realizacji projektu, w tym finansowanie inwestycyjne, bieżące oraz instrumenty takie jak gwarancja” – powiedziała. „Jako bank rozwoju chcielibyśmy w takich projektach zaistnieć, nie wypierając jednak banków komercyjnych” – dodała. Zastrzegła, że BGK stara się nie mieć większościowych udziałów w projektach.

„Chcemy być raczej bankiem domykającym finansowanie, a nie głównym finansującym. Jesteśmy też otwarci na współpracę z bankami komercyjnymi w zakresie struktur risk sharing” – zaznaczyła.

Podkreśliła, że BGK ma doświadczenie we współpracy przy dużych projektach infrastrukturalnych, w tym energetycznych, w dużych konsorcjach bankowych, włącznie z instytucjami zagranicznymi.

Pytana, na czym ta współpraca polega, Smolik wskazała, że m.in na uczestnictwie w konsorcjach zapewniających finansowanie, ale także we wspomnianej formule risk sharingu, tj. takiej współpracy, w której bank zagraniczny przejmuje ryzyko kredytowe projektu, a BGK dostarcza płynność w złotych.

Dyrektor programu Bezpieczeństwo strategiczne w Banku Gospodarstwa Krajowego powiedziała, że pula środków jaką bank zamierza przeznaczyć na finansowanie energetyki jądrowej w Polsce, nie została ściśle określona. Zaznaczyła, że apetyt BGK na finansowanie tej branży wynika z bieżącej analizy potrzeb rynkowych oraz oceny ryzyka branżowego.

„Oczywiście bank ma też formalne ograniczenia, jak np. wysokość kapitałów własnych, niemniej jednak kwoty, które może zaangażować, są znaczące” – wskazała. W jej ocenie udział BGK stanowi dla inwestorów czynnik komfortu zapewniający pewien poziom bezpieczeństwa. Ponadto – jak dodała – dla komercyjnych instytucji finansowych, a w szczególności tych zagranicznych, udział w projekcie lokalnego banku rozwoju potwierdza strategiczny charakter projektu oraz pozytywnie świadczy o jego zdolności kredytowej.

Przedstawicielka BGK została zapytana, czy bank prowadzi już rozmowy na temat finansowania z przedsiębiorstwami, które wyraziły chęć inwestowania w energię jądrową w Polsce. Wskazała, że BGK jest zainteresowany współpracą z każdym z podmiotów w zakresie wsparcia projektu różnymi instrumentami finansowymi. Zaznaczyła jednak, że każdy projekt, w którym uczestniczy BGK, podlega ocenie pod kątem zdolności kredytowej, a ponadto, co jest istotne w przypadku np. SMR-ów, musi wykazać się wydolnością technologiczną.

„Czekamy na pierwsze oddane do użytkowania instalacje, ponieważ na bazie postępów w ich realizacji będziemy przeprowadzać ocenę projektów realizowanych w Polsce” – poinformowała Smolik. Zaznaczyła też, że efektem realizacji zarówno SMR-ów, jak i dużych bloków jądrowych, ma być nie tylko dekarbonizacja energetyki, ale też eliminacja ubóstwa energetycznego oraz utrzymanie długoterminowej konkurencyjności polskiej gospodarki, dzięki zapewnieniu stałego dostępu do taniej i zdekarbonizowanej energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych, przemysłu oraz transportu.

Od początku 2022 r. finansowanie projektów z obszaru Bezpieczeństwo strategiczne w BGK wyniosło blisko 130 mld zł.

W piątek Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska opublikował decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu, której inwestorem i przyszłym operatorem ma być spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Wydanie decyzji środowiskowej otwiera drogę do uzyskania kolejnych koniecznych zgód administracyjnych, w tym decyzji lokalizacyjnej oraz pozwolenia na budowę. Muszą być one zgodne z ustaleniami i warunkami zawartymi w decyzji środowiskowej.

Z kolei w SMR-y, czyli małe reaktory jądrowe, których moc wynosi zazwyczaj nie więcej niż 300 MW, chce inwestować KGHM (wspólnie z amerykańskim NuScale Power), Orlen Synthos Green Energy, Last Energy Polska.

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju – wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Według BGK, działania banku wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. 

Źródło PAP fot. Pixabay

Zobacz podobne

Premier Morawiecki i kanclerz Merkel porozmawiali o Nord Stream 2 i polityce klimatycznej

JJ

GAZ-SYSTEM zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe

KM

Postpandemiczne ożywienie turystyczne

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie