Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Extra Inne Ważne

Marek Gróbarczyk do studentów: Poradzicie sobie, cała naprzód!

Marek Gróbarczyk do studentów: Poradzicie sobie, cała naprzód!

Gratuluję Wam wyboru. Zdobędziecie tu wiedzę i umiejętności, ale też nauczycie się tutaj rozwiązywać problemy. Jesteście nam potrzebni! – podkreślił Marek Gróbarczyk sekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury orazpełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą i inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, kierując słowa do studentów pierwszego roku podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/2024 u podnóża Wałów Chrobrego. – Ta uczelnia daje gwarancję, że po prostu poradzicie sobie w życiu. Cała naprzód! Ślubowanie na sztandar złożyło dziś ponad 1100 młodych ludzi.

Inaugurację dzień wcześniej poprzedził tradycyjnie apel na Cmentarzu Centralnym, pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Dziś, w uroczystej inauguracji u podnóża Wałów Chrobrego uczestniczył m.in. minister Marek Gróbarczyk,  parlamentarzyści, wojewoda zachodniopomorski, przedstawiciele urzędów i instytucji oraz uczelni szczecińskich oraz morskich, duchowieństwa i oczywiście gospodarze – władze Politechniki Morskiej.

JM Rektor dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS witając wszystkich gości, a szczególnie studentów pierwszego roku i ich rodziców. Podkreślał znaczenie tradycji. Przyznał, że ta uczelnia cieszy się renomą w kraju i za granicą, ale jest też wymagająca.

– Nie będzie łatwo – przyznał kierując słowa do młodych ludzi, którzy za moment, po ślubowaniu dołączą do społeczności studenckiej. Zapewnił jednak, że uczelnia gwarantuje bardzo profesjonalne warunki kształcenia w wielu kierunkach. Przypomniał szereg ostatnich inwestycji wzbogacających bazę dydaktyczno-naukową, pracownie z symulatorami, nowe centra projektowo-badawcze, zaplecze do kształcenia w sektorze offshore itd.

Minister Marek Gróbarczyk zapewnił, że resort nadal będzie wspierał uczelnię w inwestycjach infrastrukturalnych, wzbogacających bazę naukowo-dydaktyczną. – Rozwijamy gospodarkę morską, pogłębiliśmy tor wodny, rozbudowujemy i modernizujemy porty, będziemy budować terminal kontenerowy, w Świnoujściu już powstaje nowoczesny port instalacyjny do morskich siłowni wiatrowych. Offshore, to przyszłość. Dlatego potrzebujemy profesjonalnych kadr, dobrze wykształconych młodych ludzi, potrzebujemy Was. Cała naprzód! – zakończył minister.

Politechnika Morska w Szczecinie swoją ofertą edukacyjną przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych pracą na morzu oraz na lądzie. Ponad 1100 osób rozpoczęło studia na uczelni, o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Wśród nich jest blisko 200 cudzoziemców.

W sumie na uczelni studiuje obecnie ponad 3000 studentów. Najpopularniejsze kierunki to: nawigacja, logistyka i informatyka.jednak młodzi ludzie coraz chętniej decydują się na wybór kierunków technicznych – pokazuje to wzrost aplikacji na kierunek mechatronika oraz inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Więcej osób rozpoczyna też studia na kierunku geodezja i kartografia. Na tym kierunku Politechnika Morska – jako jedyna uczelnie w Polsce – prowadzi specjalność hydrografia. Wzrost studentów pierwszego roku uczelnia odnotowała również na kierunku transport, ale też na automatyce i robotyce, czy oceanotechnice.

Piotr Jasina

Zobacz podobne

Rząd Niemiec chce kupić tysiące rur, przeznaczonych na gazociąg Nord Stream 2

BS

Postęp prac przy budowie gazociągu Baltic Pipe

KM

Okręt hydrograficzny ORP Heweliusz do naprawy

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie