Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Pierwsza rocznica uruchomienia Baltic Pipe

1 października 2023 roku minęła pierwsza rocznica uruchomienia gazociągu podmorskiego Baltic Pipe, który zapewnia dostawy gazu z Szelfu Norweskiego przez Danię do Polski. Ten interkonektor jest kluczowym filarem bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ umożliwia zaspokojenie ponad 50% rocznego zapotrzebowania na gaz w naszym kraju. Ma też znaczenie symboliczne, gdyż w obliczu trwającej od lutego ubr. wojny na Ukrainie jest dowodem na zachowanie bezpieczeństwa energetycznego państwa.

To już rok od kiedy uruchomiono liczący 274 km rok od uruchomienia 274 kilometrów Baltic Pipe – gazociągu biegnącego na dnie Morza Bałtyckiego, pierwszego w historii polskiego gazownictwa gazociągu podmorskiego. Dzięki temu w ciągu roku z Danii do Polski przepłynęło ponad 5,5 mld m3 gazu.

Istotne początki


W początkowym okresie, czyli od 1 października do 30 listopada 2022 roku, ze względów technicznych, przepustowość tego połączenia wynosiła 2 mld m3/rok. Natomiast Gaz-System we współpracy z duńskim partnerem tego przedsięwzięcia zakończył inwestycję przed zapowiedzianym terminem, uruchamiając już 30 listopada 2022 r. pełną przepustowość 10 mld m3 rocznie. W ciągu minionych 12 miesięcy pracy zdarzały się okresy przesyłania gazu o pełnej przepustowości infrastruktury, potwierdzając tym samym przydatność Baltic Pipe, który obok Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu jest jednym z głównych punktów dostaw gazu ziemnego do naszego kraju.

Prace eksploatacyjne


Podstawowe działania eksploatacyjne w pierwszym roku eksploatacji koncentrowały się na przygotowaniu i przeprowadzeniu inspekcji zewnętrznej (w tym badań środowiskowych) oraz inspekcji
wewnętrznej, wymaganych przez odpowiednie Urzędy w Danii, Szwecji i Polsce. Inspekcja zewnętrzna polegała na wykonaniu badań batymetrycznych dna oraz szczegółowej kontroli wizualnej zdalnie sterowanym robotem podwodnym wzdłuż całej trasy gazociągu. W trakcie inspekcji podmorskiej przeprowadzono również monitoring środowiskowy w celu określenia wpływu gazociągu po roku eksploatacji na środowisko morskie. Prowadzone prace inspekcyjne wymagały uzgodnień z właścicielami licznej infrastruktury podmorskiej, z którymi gazociąg Baltic Pipe jest skrzyżowany oraz z urzędami w Danii, Polsce i Szwecji. Wynik badań z inspekcji zewnętrznej i wewnętrznej posłużą do przeprowadzenia zaawansowanych analiz inżynierskich i przygotowania raportu dot. integralności gazociągu podmorskiego.

Gaz-System podpisał z firmą SEA Global z Australii w lutym 2023 roku pięcioletnią umowę na usługi Doradztwa Technicznego z obszaru zarządzania eksploatacją i integralnością gazociągów podmorskich. Działania eksploatacyjne to także szereg interakcji z interesariuszami zewnętrznymi w Danii, Szwecji, Niemczech i Polski. Prowadzone są rozmowy z firmami przygotowującymi projekty nowych farm wiatrowych i infrastruktury energetycznej w okolicach gazociągu Baltic Pipe w celu podpisania niezbędnych umów dotyczących skrzyżowań i umów zbliżeniowych.

Bezpieczeństwo energetyczne


Uszkodzenie rurociągu Nord Stream w wyniku sabotażu pokazało, jak wrażliwa i wymagająca ochrony jest podwodna infrastruktura dostarczająca LNG przez Morze Bałtyckie. Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że zakończono przesył gazu od wschodniego sąsiada, wymuszając poszukiwanie alternatywy oraz zapewniając niezależność w obliczu potencjalnych nacisków ze strony Moskwy. Obok tego dochodzi groźba niejawnych, niebezpiecznych działań w stosunku do infrastruktury morskiej, a uszkodzenie mogłoby stanowić ogromne zagrożenie. Stąd państwa zaangażowane w przesył norweskiego gazu przez Danię do Polski dokładają starań, aby pozostawał on niezakłócony. W związku z tym służby oraz siły morskie prowadzą patrole i monitoring morski pod kątem potencjalnych zagrożeń. Został w to zaangażowany m.in. niszczyciel min proj. 258 ORP Albatros, służący w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Obok dostaw gazu z wykorzystaniem statków, jak i stworzenia przyszłego terminalu FSRU, Baltic Pipe pozostaje kluczowym źródłem zaspokojenia potrzeb w zakresie energetyki i ciepłownictwa w Polsce, zapewniając dostawy tego surowca do dziesiątków tysięcy polskich domów.

Źródło/GAZ-SYSTEM.pl/fot.PAP

Zobacz podobne

MV Pyxis Ocean, masowiec z technologią WindWings na pokładzie, w Porcie Gdynia

AB

123 dostawa LNG do Terminalu LNG w Świnoujściu

BS

Dron zwiększy bezpieczeństwo w Porcie Gdynia!

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie