Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Ministerstwo

Gaz-System: umowy z Urzędem Morskim i portem ws. FSRU w Gdańsku

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System podpisał w czwartek z Urzędem Morskim w Gdyni oraz Zarządem Morskiego Portu Gdańsk porozumienia ws. współpracy przy projekcie FSRU – pływającego terminala LNG – poinformował operator.

Jak podał Gaz-System w komunikacie, w porozumieniach strony zobowiązały się do współdziałania i wzajemnego wspierania, koordynowania procesów kluczowych dla całości inwestycji oraz przekazywania na bieżąco informacji dotyczących przygotowania i realizacji inwestycji.

Według informacji operatora, porozumienie z Urzędem Morskim w Gdyni obejmuje współpracę w zakresie podziału prac inwestycyjnych podczas projektowania i robót budowlanych. Każda ze stron porozumienia pokrywa z własnych środków koszty budowy infrastruktury, za której powstanie będzie odpowiedzialna. Gaz-System ma być odpowiedzialny za zbudowanie infrastruktury niezbędnej do obsługi FSRU, w tym infrastruktury hydrotechnicznej, gazociągu podmorskiego o długości ok. 3 km, który połączy FSRU z krajowym systemem przesyłowym, oraz ok. 250 km gazociągów lądowych. Urząd Morski w Gdyni ma z kolei za zadanie wykonać falochron, tor wodny podejściowy do linii łączącej północną główkę falochronu osłonowego, południowo-wschodniego Portu Północnego z zachodnią główką projektowanego falochronu FSRU, obrotnicę, oznakowanie nawigacyjne związane z infrastrukturą dostępową. Gaz-System jest na etapie projektowania gazociągu podmorskiego, natomiast Urząd Morski prowadzi prac projektowe dotyczące konstrukcji falochronu i systemu nawigacyjnego.

Porozumienie operatora z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) przewiduje, że ZMPG będzie odgrywał wspierającą rolę w procesie projektowania, przygotowania i realizacji inwestycji jako jednostka zarządzająca infrastrukturą portową i jej rozwojem. Współpraca obejmuje wsparcie w pozyskaniu wszelkich niezbędnych decyzji. ZMPG będzie też zobowiązany zapewnić media niezbędne do realizacji inwestycji, na zasadach odrębnie uzgodnionych. Zarząd Portu udostępni także na wniosek spółki nieruchomości na terenie Portu, sąsiadujące z terenami objętymi inwestycją – na podstawie odrębnych uzgodnień. Strony uzgodnią także szczegółowe zasady korzystania z nabrzeży portowych oraz kwestie służebności przesyłu, przejazdu i przechodu niezbędne do realizacji przedsięwzięcia.

„Misją rządu jest wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez konsekwentnie zwiększany dostęp do konkurencyjnych i alternatywnych źródeł energii. Polska gospodarka rozwija się dynamicznie i potrzebuje nowoczesnych i wydajnych technologii. Inwestycja Gaz-Systemu w Zatoce Gdańskiej – terminal pływający LNG typu FSRU – jest odpowiedzią na potrzeby rynku nie tylko krajowego, ale także państw Europy Środkowo-Wschodniej. Chcę podkreślić, że do realizacji tego ważnego dla Polski projektu niezbędne jest wspólne zrozumienie celu i współpraca wielu urzędów i instytucji, a podpisane dziś porozumienia są tego wyrazem” – powiedziała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, cytowana w komunikacie Gaz-Systemu.

„Dziękuję Urzędowi Morskiemu w Gdyni oraz Zarządowi Morskiego Portu w Gdańsku za złożenie wiążących deklaracji o współpracy przy tej niezwykle istotnej dla bezpieczeństwa gospodarczego kraju inwestycji. Terminal FSRU jest Polsce potrzebny, ponieważ umożliwi sprowadzenie skroplonego gazu ziemnego z dowolnego miejsca na świecie. Przepustowość terminalu zabezpieczy ponad 30 proc. krajowego zapotrzebowania. FSRU przyśpieszy wewnętrzny rozwój Polski i umocni gospodarczą pozycję naszego kraju w regionie poprzez powstanie hubu gazowego dla potrzeb państw ościennych” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

Umowa i pozwolenie na prace budowlane przy zabezpieczeniu przeciwpowodziowym

BS

Lubiatowo-Kopalino preferowanym miejscem dla elektrowni atomowej

KM

Trwa odbudowa stawy na Zalewie Szczecińskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie